Close

16 Aylık Bebekler İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

 

16 aylık bebekler yürümelerini koşacak kıvama getirmişlerdir. Artık yerden koltuğa bile tırmanabilirler. Bu dönemde bebeğinizin kaba motor becerileri ve ince motor becerileri hızla gelişir. Bebeğiniz sosyal açıdan da geliştiği için artık gördüğü şeyleri taklit etmeye başlayacaktır. Bebeğinize tam da diş fırçalamayı öğreteceğiniz bir dönemdesiniz. Ne kadar isteksiz olurlarsa olsunlar bunu ona alıştırmanız çok önemlidir. Bebeğinizin sizi örnek aldığını unutmamalısınız. Ona yaptırmak istediğiniz şeyleri diğer aile bireylerinin de yaptığı bir şey olduğunu göstermelisiniz. İlk zamanlarda macun kullanmak zorunda değilsiniz. Öğrenmeye başladığı ilk zamanlarda ılık su kullanarak, çalkalamayı ve tükürmeyi öğretin. Bebeğinizin ağız ve diş sağlığını korumayı öğrenmesi açısından tamda bu aylarda öğretmeye başlarsanız iyi olur. Diş fırçası olarak sert olmayan ve çocuklar için özel üretilmiş diş fırçalarını kallanabilirsiniz. Sabahları ve akşamları onu diş fırçalaması için güzel bir dille ikna edin. Bu rutin sayesinde uyanacağı zamanı ve uyuyacağı zamanın geldiğini de kolayca öğrenecektir. Bebeğiniz bu aylarda en ufak sesten irkilebilir. Rahatsız olacağı bir ses olduğunda ona kulaklarını kapatarak sesi engelleyebileceğini öğreterek onun korkmasını engelleyebilirsiniz.

16 Aylık Bebeğin Öğrenebileceği Şeyler

Bebekler belli başlı rutinlere bağlı kalmayı severler. Ne kadar keşifçi olsalar bile ne zaman ne yapacaklarını bilmek onları güvende hissettirir. Örneğin, bebeğinizin öğle uykusu vakti geldiğinde, onu yatağa yatırarak uyku vakti olduğunu anlatın. Bebeğinizin artık bilincinde büyük bir gelişme olduğu için artık kağıdın yenilecek bir şey olmadığını ve üzerine bir şeyler çizileceğinin farkına varacaktır. Bebeğinize kuralları net şekilde belirtmelisiniz. Eğer yaptığı hatalara gülerek engellemeye çalışırsanız, bebeğine bunu yapabileceği hakkını tanımış olursunuz. Sakin bir dille ona kurallarla ilgili ciddi olduğunuzu kabullendirin. Bebeğiniz artık sizi anlıyor, dinliyor ve deneyimlerle birlikte daha da iyi bir bilince sahip oluyor. Sorumlu bir birey olarak yetişmesi için ona kuralları öğretmeniz gerektiğini unutmayın. Bebeğinizin yapmasını istemediğiniz şeyleri kendiniz yaparak bebeğinize kötü örnek oluyorsunuz. Son derece sabırlı olmalısınız.

16 Aylık Bebek Konuşabilir mi?

Bebeğiniz 16. ayına geldiğinde yaklaşık 10 kelime konuşabilir. Bazı bebekler daha geç konuşmaya başlayabilir. Benim bebeğim hiçbir kelime konuşmuyor diyerek üzülmenize gerek yok. Konuşmasını geliştirmek adına onunla sık sık antrenman yapabilirsiniz. Bebeğinize kitap okuyarak onun hem hayal gücünün gelişmesini sağlarsınız hem de konuşma yeteneğine yardımcı olursunuz.

16 Aylık Bebeklerde Sosyal Yetenekler

Bebeğiniz TV izleyebilir ya da tabletle oyun oynayabilir. Ancak uzmanların tavsiyesi bebeğinizi uzun bir süre bunlardan uzak tutmanız yönündedir. Birlikte oynayacağınız eğitici ve eğlenceli oyunlar, tabletten yada TV’den daha faydalı olacaktır. Bebeğinizin yapmasını istemediğiniz bir şeyi yaptığında onu cezalandırmamalısınız. Yapmasını istediğin şeyleri ödüllendirerek iyi şeyler yapmaya teşvik etmeniz daha faydalıdır. Bu dönemlerde yemek yerken oturmak istemeyecektir. Sürekli bir hareket halinde olmak isteyecektir. Bebeğinize oturarak yemesi halinde isteyeceği bir şeyle ödüllendireceğinizi anlatmak onu sofraya oturması için teşvik edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top