Close

21. ayda bebeklerin gelişimi nasıl olur?

21-ayda-bebek-gelisimi-eniyikadin

21 aylık kız, erkek bebekler yavaş yavaş hareketlenir. Bununla birlikte çok yorulacaklarından uykuya meyilli olacaklardır. Yaşıtları ile daha çok anlaşabildiği ve kayıt alabildiği, yorumlayabildiği, öğrenmeye açık bir ay içine girilmiştir.

Zekası, dili ve bedeni gelişim göstererek hareketlendiği, günlük yaşam, temizlik ve kelimelerin öğretildiği aydır.

21 Aylık Bebekte Boy – Kilo Gelişimi

  • Kız ve erkek bebekarasında boy – kilo farklılık taşımaktadır.
  • 21 aylık kız bebeğinde boy en az; 77,9 cm ve en fazla; 89,4 CM olmaktadır.
  • 21 aylık erkek bebeğinde boy en az; 79,7 cm iken an fazla; 90,5 CM olmaktadır.
  • 21 aylık kız bebeklerinde en az kilo 8,7 kg iken en fazla 13,8 kg olmaktadır.
  • 21 aylık erkekbebeklerde en az kilo 9,3 kg iken en fazla kilo oluşumu 14,3 kg olmaktadır.

21 aylık bebekte zekâ gelişimi

Daha hareketli ve aktif bir gelişim sağlarlar. Tek motor, dil ve öz bakım becerileri gelişir. Tek bir kıyafetini çıkarabilir. Topa tekme atabilir, anlamlı bakabilir, komut verildiğinde ufak tefek hareketler yapabilir. Küpten kuleyi 2 ya da 6 küpten yapabilir. Yardım ile diş fırçalayabilir, 1 ya da 4 arası resim isimlerini tanımlayabilir. Diğer bebekler ile oyun oynayabilir. Gözlemleme yaptığını ve izlediğini tanıma evresidir.

21 aylık bebekte dil gelişimi

21 aylık bebekte dil gelişimi şimdiden ibarettir. Dün, yarın ve gelecek kavramı yavaş yavaş üçüncü yaşlarına doğru ilerleme kaydeder. Gözlemleme ve anlama, kavrama süreci olması sebebi ile yavaş yavaş bir şeyler ekleyerek öğrenmede yol kat eder. Uykuya eğilim daha fazladır. Yorulma aktiviteleri ile daha çok uyuma ihtiyacı hissederler. 3 ve 4 kelimede anlama sağlarlar. Günde 12 ya da 13 saat uyuma gösterebilirler. Normal günlük aktivitelerin öğretildiği aydır. Dişlerini yardım ile fırçalayabilirler. Ellerini yıkaması öğretilebilir. Ağız silme gösterilebilir. Farklı kelimeler ile hayvanlar öğretilebilir. Çevre ile uyuşması, sosyalleşmesi, çocuklar ile iletişimi sağlanabilir. Zeka ve dilin gelişime başladığı ve anlamaya başladığı bir ay içine giriştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top