Close

21 Gün Kuralı

 

21 gün kuralı özellikle sigarayı bırakmak isteyenlerin sohbetlerinde sık sık konuşulur.  Bilinçaltında sigarayla ilgili güzel bir anı varsa beyinde sigarayı bırakmamak için bir neden aranır ve bu neden bulduğunda bilinçaltında kodlanır. Beyin birden fazla kavramı aynı anda süzgeçten geçirir ve sizin gerçekten ne hissettiğinizi beyin algılayarak hareket eder yani bir alışkanlıktan vazgeçmek için mutlaka yeni bir alışkanlık edinilerek eskinin yeri doldurulur. Yalnız eski alışkanlıkları yok etmek yeni alışkanlıkları yok etmekten çok daha zordur. Bu bağlamda yeni alışkanlık edinmek için bu süreci 21 gün devam ettirmek gereklidir. Tekrar etmek alışkanlıklar için mühim bir kuraldır. 

Zihnin bir şeyi rutine bağlaması için beyinde onu iyice sindirmesi gerekir. Örneğin; diş fırçalamak ya da dışarı çıkarken ayakkabınızı bağlamak; bunları düşünmeden direkt uyguluyorsunuz değil mi? İşte yeni bir alışkanlık için bu 21 günü kuluçka dönemi olarak düşünün ve olgunlaşması için her gün hiç aksatmadan uygulamaya çalışın.

21 Gün Gizemi!

21 gün kuralı hala gizemini korusa da genel olarak doğru kabul edilir. Önemli olan bu sürecin nasıl geçirileceğidir. Yapılması gereken 21 günde beyin kendini formatlayan yeni düzene ayak uydurmasıdır. Bu durum kesinlikle hurafe bir kural değildir. Tamamen bilimsel gerçeklere dayanan birçok bilim insanının da hemfikir olduğu bir süreçtir.

21 Gün Kuralı Diyet Yapan Kişiler İçinde Faydalı Mıdır?

21 gün kuralı diyet yapanlar için de fayda sağlar. Diyet de tüm alışkanlıkları bir kenara bırakıp yeni alışkanlıklara adım atılan bir süreçtir. Burada 21 gün kuralından faydalanarak istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Diyet yapan kişiler ilk hafta zorluk yaşayabilir fakat damak tadınız bir hafta içinde değişime ayak uydurur. Bu 21 günlük süreci tatlı yemeden devam ettiğinizde artık diyetteyken tatlı yemek istemediğinizi göreceksiniz ve bu da sizin dilediğiniz kiloya gelmenize yardımcı olacaktır.

Yeni Alışkanlıklar Edinmek Zor Mudur?

Yeni bir alışkanlık edinmek kulağa daima zor gelir fakat eski bir alışkanlığı bırakmak daima daha zordur. Yeni bir alışkanlık edinmek sizi kesinlikle zorlayamayacaktır. Yeni bir alışkanlık edinmek istiyorsanız; hiç ara vermeden 21 gün o alışkanlığa mutabık kalmanızdır.

21 Günde Nasıl Bir Alışkanlık Edinilebilir?

Hayatınıza şöyle bir göz atın. Ne çok şeyi istemsizce yapıyorsunuz. Sabah uyandınız hemen yüzünüzü yıkıyorsunuz değil mi? Peki bu nasıl alışkanlık haline dönüştü hatırlıyor musunuz? 

Çocukluğunuzda başladı bu süreç, ailenizin size öğrettiği şeyleri şimdi hiç düşünmeden direkt yapıyorsunuz değil mi? Evet o zamanlarda unuttuğunuz zamanlar oldu ve anneniz size yapmanız gerekenleri tekrar tekrar hatırlattı ve şimdi onları hiç düşünmeden uyguluyor oldunuz.

Alışkanlık edinmek veya kötü bir alışkanlıktan kurtulmak istiyorsanız ilk önce onu rutin haline getirmeniz gerekebilir. Burada güzel alışkanlık edinmek istiyorum diyorsanız, size hayatınızda yenilikler katacak şeylerle başlamalısınız. Mesela ‘kitap okumayı sevemiyorum’ diyorsanız ya da spor yapmayı hiç sevmiyorsanız, sabah erken kalkmayı başaramıyorsanız ya da sürekli argolu konuşan birisiyseniz yapmanız gereken 21 gün dişinizi sıkmanız. Sonrasında artık istemeseniz de bu huylarınızı bırakamayacaksınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top