Close

Adet Geciktirici İlaç Kullanımı

 

Yaşanacak olan özel günlerin anların adet dönemi dolayısı ile ertelenmemesi ve sıkıntı çıkartmaması için fizyolojik durum olan adet dönemini kullanılacak ilaçlar ile ertelemek mümkündür. Sağlıklı her kadın her ay içerisinde adet dönemine girer. Adet kanamaları kadınların her ay sağlıklı olarak yumurtlamalarını sağlar. Kadınlar her ay adet dönemleri ile birlikte yumurta olgunlaştırırken östrojen, yumurtalar olgunlaştıktan sonra da progesteron üretilir. Kadınların gebeliğe hazırlığı olarak bu hormonlar üretilir ve üretilen bu hormonlar sayesinde oluşan yumurtalar da çatlarlar ve yumurta içerisinde döllenme gerçekleşmez ise üretilen bu hormonlar hızla azalmaya başlarlar ve bu duruma bağlı olarak da kadınlarda adet kanaması başlar, adet dönemine girilmiş olur.

Sağlıklı her kadında gelişen adet dönemi bu şekilde işler ve sürdürülür. Bu süreci dışarıdan müdahale ile engellenmesi progesteron ve östrojen hormonlarının azalmasının engellenmesi ile olur. Bu engelleme ile adet dönemi ertelenir. Tavsiye edilen bu ertelenmenin en fazla 10 gün kadar olmasıdır, aksi durum sağlık için zararlar oluşturabilir.

Adet Geciktirici İlacın Fazla Kullanımında Oluşacak Yan Etkiler Nelerdir ?

Adet döngüsünün 10 günden fazla ertelenmesi durumunda bazı yan etkiler oluşabilir. Bu etkiler göğüslerde şişme hissi ve vücutta da ödem hissi yaratır. Adet dönemini sürekli ertelemek adet kanamalarında artış ve uzun sürmesi durumunu meydana getirebilir. 

Adet Geciktirici İlaç Nasıl Kullanılır?

Adet geciktirici ilaçlar adet kanamasının başlamasından iki gün önce kullanılmalıdır. Bu adet geciktirici ilaçların değişik çeşitleri ve formları vardır. İlaçların bazı türü günde iki kere bazı türleri ise üç kere alınmalıdır. Adet geciktirici ilaçların kullanım süresi ile en fazla on gün olmalıdır, on günden fazla kullanılacak geciktiriciler için ilacın doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

Adet geciktirici ilaçları kullanıldığı zaman göğüslerde dolgunluk olması ve vücutta bir gerginlik hissi oluşması oldukça normal bir durumdur. Bu etkiler her insanda görülmez. İlacın etkisi adet kanamasının olmaması ile kendini gösterir. Eğer ilacı kullandığınız halde kanamanız hala devam ediyorsa ilaç etkisini göstermiyor demektir bu durumda doktorunuz ile iletişime geçip size uygun ilacı kullanmalısınız.

Adet geciktirici ilaçlar yalnızca kadınlarda adet kanamasının gecikmesini, ertelenmesini sağlar. Adet geciktirici ilaçların doğum kontrol işlevi görmediği bilinmelidir. Bunun yanında bu ilaç ile birlikte doğum kontrol hapı da kullanılabilir. İlacı almak için belirli bir süre bulunmamaktadır. Yani adet geciktirici ilacı bir sene içerisinde kaç kere kullanacağınıza dair bir ibare yoktur. Yalnızca ilacın kullanımı on ardışık günden oluşmamalıdır. Ancak kadınların sağlığı ve adet döngüsünün bozulmaması için adet geciktirici ilaçların senede iki ya da üç kere kullanımı önerilir. Daha fazla kullanımı doğal adet döngüsünü olumsuz etkileyebilir. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top