Close

Bakımlı Bacaklara Sahip Olmak

Healthy adult Woman with beauty legs

 

Kadınlar için bacak bakımı oldukça önemlidir. Kadınlar özellikle yaz aylarında pürüzsüz bacaklara kavuşmak için ellerinden geleni yaparlar. Hem sağlıklı hem de pürüzsüz ve bakımlı bacaklar için şu tavsiyeleri inceleyebilirsiniz.

·Bacaklardaki batıkları yok edin

Batıklar genellikle her kadında görülen ve yanlış epilasyondan kaynaklı oluşan bir sorundur. Yalnız bazı ciltler batık oluşumuna yapısal olarak elverişlidir ve ne kadar dikkat edilirse edilsin bacaklarda oluşurlar. Batıklardan kurtulmanın en bilindik yolu lazer epilasyondur. Lazer epilasyon bacaklarda kıl kökünü kurutarak bacaktaki kıllardan komple kurtulmayı sağlar. Lazer epilasyon seansları kişilere göre değişiklik gösterir. Genellikler seanslar 3-9 ay arasında sürebilir. Ayrıca batıklardan kurtulmanın bir diğer yolu da kimyasal peelinglerdir. Bu peelingler ölü hücrelerden kurtularak, batıkların oluşmasını engellemek ve yok etmek için tercih edilebilir.

·Kıl dönmeleri için karbonat

Kıl dönmesi her kadın için oldukça rahatsız edici bir sorundur. Bunun için güzel bir kür yapabilirsiniz. Gerekli olan şey; 1 su bardağı sıcak su ve 4 tatlı kaşığı karbonattır. Bu iki malzemeyi güzelce karıştırın ve bacaklarınıza nazikçe masaj yaparak kıl dönmesinden kurtulun.

·Badem yağı kullanın

Badem yağı içerisindeki E vitamini sayesinde cildi besler, yumuşak ve pürüzsüz bir cilt elde etmeyi sağlar. Badem yağını bacaklarınıza duştan sonra masaj yapabilirsiniz. Bu sayede bacaklarınız kaybettiği nemi geri kazanır. Nemini kaybeden cilt kuruma ve sarkmalara neden olur bunun için cildinizi her duştan sonra nemlendirmeye özen gösterin.

·Bacaklarda Varise savaş açın

Varis kadınların 1/3’de görülen bir durumdur ve güzel bacaklara sahip olmak için varislerden kurtulmak gerekir. Bacakta varis; kanı kalbe pompalayan toplardamarın aşırı büzülmesi ve yeşil ve bükümlü bir görüntü oluşturması sebebiyle gerçekleşir. Bu görüntü hem estetik değildir hem de sağlığı tehdit eder. Varis ağrı ve damar çatlaklığı yaratır. Varisten kurtulmak için varisin yer aldığı bölge için varis kremleri kullanabilirsiniz. Eğer varisleriniz ileri düzeyde ise ameliyat olabilirsiniz. Ancak varisleriniz oluşmaması için yapacağınız en önemli şey ise düzenli spordur.

·Elma sirkesinden yardım alın

Bacaklarda varis varsa elma sirkesiyle bu görüntüden kurtulmanız mümkündür. Elma sirkesinin uygulamak için bir bezi elma sirkesiyle ıslatın. Ardından bezi varis bulunan bölgeye sarın ve bacaklarını yukarı kaldırarak bacakta kan akışını hızlandırın. Bu şekilde en az 1 saat kalması gerekir. Bunu haftada bir kez uygulamanız durumunda varisli görünüm biraz daha hafiflemiş olur.

·Her derde deva salatalık

Cilt için salatalığın ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Salatalık içerisinde %90 oranında suya sahiptir bu da aslında cildin istediği suyu karşılamaya yeterli bir orandır. Salatalık cildi tazelediği gibi bacaklarda oluşan şişliği ve ödemi atmaya da yardımcı olur.

·Düzenli spor yapın

Bacaklarınızın görüntüsü kadar sağlıklı olması da önemlidir. Bunun yolu ise düzenli bir yaşam tarzından geçer. Sağlıklı ve pürüzsüz bacaklara egzersiz ve yürüyüş yaparak kavuşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top