Close

3 ve 4 Yaşındaki Çocuklar İçin Oyunlar

Oyun oynamayı sevmeyen çocuk yoktur. Çocukla oyun oynamak, hem fiziksel hem de ruhsal gelişimi için çok önemlidir. Anne ve babasıyla oyunlar oynayarak büyüyen çocuklar kendine daha güvenli, daha mutlu ve paylaşmayı bilen bireyler olarak yetişirler. Peki çocuklarınızla hem eğlenmek hem de onlara bir şeyler öğretebilmek için nasıl oyunlar oynayabileceğinizi biliyor musunuz?

3-4 Yaş Çocuklarla Oynayabileceğiniz Oyunlar

  • Sıcak-Soğuk Oyunu: En az iki kişiyle oynanır. Oynayanlar arasından bir kişi ebe olur. Oyun malzemesi olarak bir obje seçilir ve seçilen obje herhangi bir yere saklanır. Daha sonra ebe, saklanan bu objeyi bulmaya çalışır. Ebe aradığı eşyaya yaklaşınca, diğer oyuncular  ‘sıcak’ diye bağırırlar, objeden uzaklaşması halinde ise bu defa ‘soğuk’ diye seslenirler. 
  • Deve-Cüce Oyunu: Kalabalık bir ekiple oynanırsa daha keyifli olan bir oyundur. Oyunu bir kişi yönetir. Diğer çocuklar yöneten kişinin karşısına geçer. Yönetici ‘deve’ ve ‘cüce’ şeklinde komutlar verir. Bu komutları istediği sırayla ve istediği şekilde söyler. Amaç, çocukları verdiği komutlarla yanıltıp söylediği şeyin tersini yapmalarını sağlamaktır. Yanılan kişi oyundan çıkar. Oyun tek bir kişi kalana kadar bu şekilde devam eder ve en son kalan oyunu kazanır.
  • ‘Yumuşak mı-Sert Mi’ Oyunu: Çocukların duyu gelişimleri için oldukça faydalı olan bu oyun için ihtiyacınız olan şeyler 2 adet boş kutu ve çeşitli nesnelerdir. Nesneleri bir sepetin içine koyun ve çocuğunuzdan sert olanları bir kutuya, yumuşak olanları başka bir kutuya ayırmasını isteyin. Bu oyunu oynarken hem çocuğunuzla birlikte keyifli vakit geçirecek hem de ona kavramları öğrenmesi için yardımcı olacaksınız.
  • Hayvan Taklidi Yapmak: Bu oyunu çocuğunuzla baş başa oynayabilirsiniz. Siz aklınıza gelen hayvanların isimlerini çocuğunuza söyleyin, o da o hayvanlara ait seslerin taklidini yapsın ya da tam tersi siz seslerin taklidini yapın çocuğunuz onun hangi hayvan olduğunu bilsin. Çok keyifli olan bu oyunda hem şahane vakit geçirecek hem de çocuğunuzun hayvanları ve çıkardığı sesleri öğrenmesini sağlayacaksınız.
  • Bowling: Bu oyunu, oyuncakçılardan satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Eğer evde hazırlamak isterseniz 5-6 tane pet şişe, 1 adet fosforlu kalem ve 1 adet top yeterli olacaktır. Pet şişelerin üzerine fosforlu kalemle numaralar yazın ve dilediğiniz şekilde sıraya koyun. Topu çocuğunuza verin ve pet şişelere atıp onları devirmesini söyleyin. Bu oyun, hem çok keyifli hem de çocuğunuzun el-göz koordinasyonunu ve kaba motor becerilerini geliştirmesi açısından da oldukça etkilidir.
  • Yap-Boz Oyunu: Çocuğunuzun yaşına uygun olarak alacağınız bir yap-boz ile onu hem eğlendirebilir hem de parçaları birleştirme yeteneğini keşfetmesini sağlayabilirsiniz.
  • Zeka Kartlarıyla Eşleştirme Oyunu: Çocuğunuzla, yaşına uygun olarak aldığınız oyun kartlarıyla eşleştirme oyunu oynayabilirsiniz. Örneğin 10 adet eşli kart seçin. Bu kartları önce açık şekilde dizin ve çocuğunuza kartlara iyice bakmasını söyleyin. Daha sonra kartları kapatın. Çocuğunuzdan önce bir kartı ardından ikinci kartı açmasını isteyin. Tüm eşleri doğru şekilde bulup bütün kartları açana kadar oyuna devam edin. Oldukça eğlenceli olan bu oyun, çocuğunuzun aynı zamanda hafızasının da kuvvetlenmesine olanak sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top