Close

Dört Yaş Oyunları

Çocuk gelişiminde oyunun önemi büyüktür. Her yaş grubuna göre çocukların ilgi duyduğu oyunlar farklılık gösterebilir. Evde çocuğunuzla zaman geçirirken onun gelişimine yardımcı olacak pek çok farklı oyun vardır. Size fikir olabilecek 4 yaş grubu için oyunları aşağıda derledik;

Evet Hayır Oyunu

Çocuğunuzun daha çok cümle kurmasını, sorduğun soru üzerine düşünmesini sağlayan bir oyundur. Karşılıklı oynadığınız bu oyunda çocuğunuzun evet veya hayır dememesi gerekir, arada şaşırtmak için “Yemek yedin mi?” gibi bir soruyla tuzağa düşmesini sağlayabilirsiniz. 

Sana Ne Lazım?

Bu oyun dikkat gelişimini destekler hem de bu sayede meslekleri de tanımaya başlamış olacak. Oyunu başlatan kişi bir meslek belirler diğer oyuncuya “Sana ne lazım?” diye sorar. Oyuncu cevap verince diğer oyuncuya, “Başka ne lazım?” diye sorar. Cevap vermekte zorlanan kişi kaybeder. Çocuklar bu sayede anda kalıp konsantre olmayı öğrenirler.

Oyun Hamurları

Oyun hamurları çocukların hem hayal gücünü hem de el becerilerini geliştiren oyuncaklardır. Çocukların hayal dünyası oldukça geniştir. Oyun hamuru sayesinde zihninde yarattıklarını somut hale getirmeye çalışırlar. Aynı zamanda çocuğunuza sayıları veya harfleri öğretmek istiyorsan oyun hamurları harika araçlardır. Çocuğunuz şekillendirerek yaptığın harfleri veya sayıları zihninde görsel olarak daha kolay tutar.

Puzzlelar

2- 3 yaşından itibaren önerilen bir zeka oyunudur. Çocukların duygusal ve sosyal gelişimini destekleyen özgüven kazandıran bir oyundur. Farklı parçaları bir araya getirerek anlamlı bir bütün çıkarmaya çalışırken el ve göz koordinasyonu da gelişecektir.

4 Yaş Çocuklar için Oyun Atölyeleri

Farklı oyun grupları çocukların sosyalleşmesi için etkili yollardan biridir. Belli yaş gruplarındaki çocukların bir araya, gruplar halinde oyunlar oynatan atölyelerdir. Bu atölyelerde bir araya gelen çocuklar arkadaşlık kurmayı ve paylaşım yapmayı öğrenirler. Bu sayede hem enerjilerini boşaltırlar hem de çeşitli oyunlarla keyifli zamanlar geçirirler.

Çizgide Kal Oyunu

Bir kırtasiyeden renkli bir bant, küçük bir ponpon ve pipet alın. Renkli bantlarla zikzaklar halinde zemine şeritler oluşturun. Başlangıç ve bitiş noktalarını belirleyin. Başlangıca bir pinpon topu koyun çocuğunuza pipetle üfleyerek topu çizgiden dışarı çıkarmadan götürmeye çalışmasını isteyin.

Fasulye Deneyi

Fasulye filizi yetiştirmek sorumluluk bilincini geliştiren harika bir etkinliktir. Çocuğunuz fasulyesine her gün sulamak için bakar, filizlendiğini görerek heyecanlanır. Siz de çocuğunuzla pamuğun içinde fasulye yetiştirebilir, ona günlük sorumluluklar vererek eğlenerek gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

4 Yaş Çocuklar için Zeka Oyunlarının Önemi

4- 5 yaş dönemi çocuklarda hareketliliğin zirve yaptığı dönemlerdir. Bu yaş aralığındaki çocuklar için seçilen oyunlar hem enerji atmayı sağlamalı hem de zeka geliştirici olmalıdır. çünkü çocuklar eğlenmek için olduğu kadar gelişmek içinde oyuna ihtiyaç duyar. 4 yaşındaki çocukların etrafındaki eşyalar ilgisi ve merakı artmıştır. Keşfetmesini destekleyecek oyunlar gelişimi için önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top