Close

Rasta Saç Yapımı

Günümüzün en ikonik saç modellerinden biri şüphesiz rastalardır. Doğal saçlar için koruyucu bir stil olarak kabul edilirler, çünkü rasta herhangi bir kimyasal madde gerektirmez. Ayrıca saçın nemi tutmasına yardımcı olur ve kafa derisine çok fazla baskı yapmaz. Bu saç modelinin iyi yanı, saçınızı şekillendirmekle uğraşmanıza gerek kalmamasıdır. İhtiyacınız olan hacim ve doku rastanın genel geçer bir özelliğidir.

Rasta, Bob Marley ve Jamaika’daki Rastafarians tarafından dünyaca ünlü hale getirilen bir akımı temsil eder, fakat bu stilin kökenleri çok daha derindedir. Rastalıların kirli olduğuna dair yaygın bir yanlış anlama vardır. Oysa saçı temiz ve iyi durumda tutma süreci, sağlıklı rastalara sahip olmak için önemlidir. Rastanın Afrika ve Rastafaryan dini ve yaşam tarzı ile derin bir ilişkisi vardır.

Rastalar yalnızca Jamaika ve Rastafarianlara özgü değildir. Rasta saç modeli aslında Afrika kökenlidir ve orada çeşitli kabileler tarafından kullanılır. Bu saç stilinin atfedilebileceği en eski kabile Kenya’nın Masai kabileleridir. Bu kabilenin savaşçılarının çoğu bu saç stilini kullanıyordu ve savaşçılar bazen saçlarını kök özleri ile kırmızıya boyarlardı.

Rasta saç modeli Jamaika’da ilk kez kurtuluş sonrası ortaya çıktı. Eski kölelerin kendilerine zorlanan Avrupa-merkezciliğe karşı bir direniş ve bir meydan okuma aracıydı. Saç modeli başlangıçta Avrupa merkezli Jamaika toplumu tarafından “korkunç” saç modeli olarak adlandırıldı. Daha sonra şu anda kullanılan terime dönüştü: Rasta. Jamaikalılar ise Natty Dreadlock terimini kullanıyor. Rastafariler saçlarını rastalara dönüştürürler çünkü bu ritüel Nazarit yeminin bir parçasıdır.

Birçok Rastafarian’a göre, rasta, tüm Etiyopya krallarına verilen unvanlardan biri olan Yahuda Aslanı’ndaki aslanın yelelerini sembolize eder. İmparator Haile Selassie de aslanlara çok düşkündü ve onları sarayının etrafındaki yarı evcil yaratıklar olarak görüyordu.  Bugün etrafınıza baktığınızda, her yerde rastafarian tipler görüyorsunuz. Fakat birçok kişi sadece bir imaj olarak bu saç stilini kullanıyor. Klasik rasta için saçlarınız gerçekten uzun süre uzatmanız gerekir. Doğal bir rasta elde etmenin başka bir yolu yoktur. Ama doğal rastaya oldukça yakın ve hızlı çözümler sunan farklı yöntemler de vardır. Sentetik saçlar elde etmek istediğiniz taktirde bir salona veya kuaföre gitmelisiniz.

Birkaç basit adım ve bazı modern ürünlerle daha zahmetsiz ve kısa vadeli çözümler üretmeniz mümkün; kendi uygulayacağınız bir yöntem için öncelikle; Saçınızı kalıntı bırakmayan bir şampuanla yıkayıp kurutmanız gerekiyor. Daha sonra saçınızı birer santimetre karelik bölümlere ayırmalısınız. Saçınızın geri kalanını tarakla ayırarak, diğer bölümleri tutturmak için lastik bantlar kullanabilirsiniz.

Örmeye başınızın arkasından başlamanız gerekiyor, lastik bantları yukarıya doğru açarak ilerleyin ve saçları kafa derinize doğru düğümlemeye başlayın. Bir seferde sadece aynı saç grubuyla çalışın bu sayede rastanızda ters ilmek oluşmaz. Saçın o bölümünü örmeyi bitirdikten sonra, rastanıza bal mumu ekleyin ve avuç içinizde yuvarlayın. Bunu saçın tüm bölümlerine uygulayın. Rastalarınız bu sayede hazır olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top