Close

Bandana ile Yapılacak Saç Modelleri

Bandana ile Yapılacak Saç Modelleri

Bandana ile Yapılacak Saç Modelleri

 

Bandana, efsane zamanlar olarak hatırlanan 90’lı yıllarda popüler olmuş, birbirinden değişik bağlama şekilleriyle kadınların şıklığını tamamlayan, renk renk ve desen desen tasarlanmış mendil biçimindeki ince kumaşlardır. Yüzdeye vurulduğunda kadınların daha çok tercih ettiği bilinse de bandana kullanan erkeklerin de oranı yadsınamayacak kadar çoktur.

Moda olan şeyler devamlı gelişir, yenilenir. Bir döneme damga vuran, hemen herkesin üzerinde olan giyim, takı, akseuar gibi detaylar bazı zamanlar kendini unuttursa da tekrar ortaya çıkar. Buna retro denir. İşte bandana da günümüzde tekrar vazgeçilmez aksesuarlardan biri olarak kendine yer edinir.Yaygın kullanım alanı başa bağlamak olsa da bileğine, boynuna bağlayanların sayısı da az değildir. Rengarenk ve desen desen hazırlanan bu muhteşem aksesuarı değişik şekillerde bağlayarak tarzınızı ve farkınızı yansıtabilirsiniz.

Son yıllarda anneler ve kız çocuklarının bir örnek giyinmesi bir akım haline geldi. Saçlarına taktıkları aynı desen ve biçimdeki bandana ile de bu akıma ayak uydurmaları mümkündür.

Bandana Nasıl Katlanır?

Bandanayı önce düzgün bir zemine koyun. İki ucu birbirine denk gelecek şekilde üçgen katlayın. Taban kısmından uç kısmına doğru, yaklaşık 2 cm kalınlığında olacak şekilde katlar oluştura oluştura bu işlemi yapın. Uzun bir şerit elde ettiyseniz işlem tamamdır. Kalın ya da ince katlamak tamamen sizin zevkinize kalmış

Bandana Saça Farklı Modellerde Nasıl Bağlanır?

Tarifte belirtildiği gibi katladığınız bandananın bir ucunu sağ bir ucunu sol elinizle tutup orta kısmını ensenizin üzerine gelecek şekilde yerleştirin. Uç kısımları tepe kısmınızda iki düğüm atarak sabitleyin. Düğümün üstünde kalan fazlalıklar fiyonk görünümü sağlayacaktır. Düğümü dilerseniz biraz sağa ya da sola doğru çekerek farklı bir görünüm elde edebilirsiniz.

İlk modelde anlatıldığı gibi aynı biçimi uygulayın Fakat bu sefer düğümün üstünde kalan fazla kumaş parçalarını birini sağ birini sol tarafa gelecek şekilde bant kısmının altına sokarak gizleyin.İlk modelden farkı sadece düğümlerin gözükmesidir.Dilerseniz saçın arka kısmına denk düşen bant kısmını elinizle hafifçe çekerek biraz daha genişletebilirsiniz.

Yine aynı şekilde katladığınız bandanayı bu sefer orta kısmı tepenizin üst kısmına oturtup, kulaklarınızın üstünden geçerek ensenizde iki düğüm atarak sabitleyin. Saçınızın üst kısmından bir tutam alın. Bir lastik toka ile tepenizde küçük bir topuz oluşturun. Şerit katladığınız bandanayı orta kısmı tepesine, uçları ensenize gelecek şekilde sarın ve hemen topuzun altına doğru sabitleyin. Daha sonra topuzu açın.

Saçınız uzunsa kabarık bir topuz yapın. Bandanayı mümkün oldukça ince sara sara bir şerit elde edin. Şeridi ortası ensenize gelecek şekilde oturtup uçlarını topuzun ön kısmında bağlayın. Uçta kalan parçalardan küçük bir fiyonk atın. Saçınızı lastik toka ile bol bir şekilde at kuyruğu modelinde bağlayın. Katladığınız şerit bandanayı lastikli toka üzerine gelecek şekilde bir kez düğümleyin. Uzun parçaları atkuyruğu ile birlikte aşağı doğru sarkacak şekilde serbest bırakın.

Bu örneklendirilen modelleri çeşitlendirmek mümkün. Modelleri uygularken dilerseniz saçınızı topuz yapın, dilerseniz yandan toplayın, dilerseniz örün ya da açık bırakın. Bu tamamen sizin kendinizi nasıl rahat hissettiğinize, kendinize nasıl yakıştırdığınıza bağlı. Saç rengi, biçimi, boyu ne olursa olsun bandana her kadının saçında çok güzel duran ve fark yaratmalarını sağlayan bir aksesuardır. Modelleri deneyerek kendinize en çok yakışan bandana stiline karar verebilirsiniz

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top