Close

6 Yaş Grubu İçin Oyunlar

Bebeğiniz dünyaya ilk adımını attığı andan itibaren hızlı bir şekilde gelişir. Fiziksel büyümesinin yanında, algısal ve duyusal yetenekleri de ilerleme gösterir. Çocuğunuzda 6. yaş, bu gelişmelerin derinleştiği önemli bir yaştır. Bu süreç boyunca, çocuğunuzun yeteneklerini pekiştirmek ve takım ruhunu hissettirebilmek için ebeveynler olarak çocuğunuzla beraber yapmanız gereken bazı etkinlikler bulunur. Grup olarak yapacağınız bu etkinlikler sayesinde çocuğunuzda motor beceriler, sosyal beceriler, hayal gücü ve dil yetenekleri gelişir. Her bir alanının gelişimde etkin rol oynayan farklı oyunlar vardır. Şimdi, ailecek eğlenceli vakitler geçireceğiniz yaratıcı oyunlara göz atalım.

Sıcak Mı, Soğuk Mu?

Oyuncu Sayısı: 2 kişi ve üzerinde oyuncu ile oynanabilir.

Gerekli Malzemeler: Saklanabilecek kadar küçük bir eşya. 

Nasıl Oynanır: Gruptaki oyuncular, ebenin bulacağı ortak bir nesne belirler. Ebe, odanın dışına gönderilir ve kalan oyuncular belirledikleri nesneyi odanın içerisinde bir yere saklar. Nesne saklandıktan sonra ebe odaya çağırılır ve nesneyi bulmaya çalışır. Kalan oyuncular ebeyi sıcak veya soğuk diyerek yönlendirirler. Ebe, saklı eşyaya yaklaştığı zaman sıcak, uzaklaştığı zaman ise soğuk denir. Çok sıcak veya çok soğuk denilerek, eşyaya uzaklığın derecesi tarif edilebilir. Nesneyi saklı yerden bulan çocuk ödüllendirilir.

Kazanımlar: Bu oyun, çocuğunuzda mesafe algısı ve yönetimini geliştirir. Ayrıca, verilen yönergeleri takip etmesi gerektiği için dikkat ve odaklanma yeteneği artar. Dinlemeyi öğrenir. Oyun, verilen işi adım adım ilerleterek sonuca ulaşmayı ve sabrı öğretir. 

Yağ Satarım, Bal Satarım

Oyuncu Sayısı: En az 6 ve üzeri oyuncu ile oynanır.

Gerekli Malzemeler: 1 adet mendil.

Nasıl Oynanır: 5 kişi, yüzleri birbirine bakacak şekilde geniş bir çember oluşturarak yere oturur. Bu beş oyuncunun, arkalarını dönmeleri yasaktır. Ebe seçilen kişi, mendili teslim alarak tekerleme eşliğinde çemberin dışında dolanır. Şarkıyı söylerken, oturanlar arasından seçtiği bir kişinin arkasına mendili bırakıp çember etrafında koşmaya başlar. Arkasına mendil bırakılan oyuncu, eliyle yoklayarak mendili fark ettiğinde yerinden kalkar ve ebeyi yakalamaya çalışır. Başladıkları noktaya geri dönmeden ebeyi yakalarsa ebe değişmez. Eğer yakalayamaz ve ebe, oyuncunun yerine oturursa yeni ebe bu oyuncu olur. Oyunun kendine has tekerlemesi şu şekildedir:

Yağ satarım, bal satarım,

Ustam ölmüş, ben satarım,

Ustamın kürkü sarıdır,

Satsam on beş liradır,

Zam-bak zum-bak, dön arkana iyi bak.

Kazanımlar: Çocuğunuzda dikkat gelişimi ve odaklanmayı arttırır. Aktif hareket gerektiren bir oyun olması sebebiyle temel motor becerilerine büyük katkı sağlar.

Masalımı Oluşturuyorum

Oyuncu Sayısı: 2 ve üzeri oyuncu ile oynanabilir.

Gerekli Malzemeler: Herhangi bir malzeme gerektirmez.

Nasıl Oynanır: Bir grup çocuk ve bir yetişkin bir araya gelir. Her bir çocuğa sırayla masalda geçecek kahraman, yer ve zaman unsurları belirletilir. Böylece, çocukların oyuna katılımı sağlanır. Yetişkin anlatıcı, çocukların belirlediği unsurlar üzerinden bir hikaye kurgular ve anlatmaya başlar. Hikayenin akışında çeşitlilik olabilmesi için belirli aralıklarla her bir çocuğa söz verilir. Masalın kapanış kısmını yetişkin anlatıcı yapar ve çocuklara, masalda geçen detaylar hakkında sorular sormaya başlar. Soruları doğru cevaplandıran çocuklar ödüllendirilir.

Kazanımlar: Bu oyun sayesinde, çocuklarda hayal gücü ve iletişim becerileri büyük ölçüde geliştirilir. Hikayenin kurgu aşamasında rol alan çocuğunuz, görev ve sorumluluk bilinci edinerek takım halinde çalışmayı öğrenir.  

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top