Close

Bebek Egzersizleri

Bebeklerin daha sağlıklı ve daha güçlü gelişmesi için gerçekleştireceğiniz bebek egzersizleri vardır. Bu egzersizler bebeklerin gelişimi ve sağlığı için oldukça yararlıdır. Yapılan bebek jimnastik egzersizleriyle bebeklerin vestibüler sisteminin gelişimi sağlıklı bir şekilde ilerler. Bebeklerde vestibüler sistemi, göz hareketleri, denge, postür, dikkat ve kas dokusunu etkileyen sistemdir ve çocukların gelişimi açısından da oldukça önemlidir. Bebek egzersizlerini bebeklerinizle birlikte gerçekleştirmeden önce doktorunuza danışıp bebeğinizde olası bir eklem anormalliği olmadığını teyit etmelisinizdir. Doktorunuzdan egzersiz tavsiyeleri de alabilirsiniz.

Bebek Egzersizleri İçin Öneriler

o   Eğer bebeğiniz henüz başını kaldıramıyor ise ilk önce evinizde bulunan bir pilates topunu ya da benzer bir topu hazırlayın. Bebeğinizi yüzüstü olarak topun üzerine yatırın ve siz otururken bebeğinizin yüzü size dönük olsun. Daha sonrasında bebeğinizin bel bölgesinden, elleriniz ile sıkıca tutarak tutarak (çok sıkıp bebeğe zarar vermekten kaçının) bebeğinizi öne ve arkaya doğru sallayın. Bu hareketi yaparken gözlerinizle bebeğinizin gözlerine bakın. 

  • Gerçekleştirilen bu sallanma uygulaması ile bebeğinizin vestibüler sistemi çalıştırılır ve vestibüler sistem ile denge gelişimi sağlanır. Bu nedenle bu egzersizin yapılması oldukça önemlidir.
  •  Egzersizin süresini bebeğiniz rahatsız olmayacağı süre kadar devam ettirebilirsiniz. Eger egzersiz devam ederken bebeğiniz hala başını kaldırmayı ret ediyor ise hareketi yapmaya devam ediniz ve harekete bazı eklemeler yapınız. 
  • Hareketi yaparken bebeğiniz topun üzerinde sallanırken dikkatini çekebilecek bir oyuncağı bir yere asabilir ya da oyuncağı bir kişinin yardımıyla sallayabilirsiniz. Bu esnada siz bebeğinizi yüzüstü topun üzerinde sallarken aynı zamanda elleriyle oyuncağa uzanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bu durumda artık bebeğiniz başını dik tutmak için çabalamaya başlar. Bebeğiniz artık başını dik tutabilir hale geliyorsa ve bu durum için oldukça güçlendiyse yine dikkatini çekebilecek bir oyuncağı bebeğinizi topun üzerinde sallarken topun biraz ilerisine yerleştirip bebeğinizin oyuncağa doğru uzanmasını sağlayabilirsiniz.  

o   Eğer bebeğiniz kendi kendine oturmaya başladı ise farklı egzersiz hareketlerine geçin ve bebeğinizin doğal gelişimine katkı sağlayın. Bebeğinizi diyafram bölgesinden kavrayarak tutun ve pilates topunun tam olarak ortasına oturtun. Burada bebeğinizi destekleyici şekilde tutmalısınız. Bebeğinizin yüzünün size dönük şekilde oturması gerekir. Daha sonra bebeğinizi düşmeyeceği bir şekilde güvenli olarak tutun öne ve arkaya doğru sallayın. Bebeğiniz sıkılana kadar egzersize devam edebilirsiniz. Daha sonra bu egzersiz hareketlerine bebeğinizi pilates topunun üzerinde zıplatarak devam edin.

  • Gerçekleştirilecek tüm bu egzersizler bebeğinizin doğal gelişimi için oldukça fayda sağlar. Bebeğinizin kas ve iskelet gelişiminde de etkili rol oynar. Tüm bu egzersizleri yaparken sizlere eşlik edecek olan başka anne ve bebekler olması da bebeğinizin sosyalleşmesi ve sosyal gelişimi için oldukça iyi olabilir.

O Bu hareketler dışında bebeklerinizin kollarına ve bacaklarına açma ve germe yapabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top