Close

Hamilelikte kalsiyum kullanımı

Hamilelikte kalsiyum desteği

Kalsiyum, yalnızca hamilelik döneminde değil her zaman büyük önemi olan bir maddedir. Hamilelik döneminde özellikle dikkat edilmesinin sebebi ise kalsiyumun annede kemik erimesinin oluşmasını ve ilerlemesini engellemek ve bebeğin diş ve kemik gelişimine katkıda bulunmak gibi görevlerinin olmasından kaynaklanmaktadır. Eğer ki hamilelik döneminde anne adayları yeterli miktarda kalsiyum alamazlarsa bebekler annenin vücudunda bulunan kalsiyumu alırlar. Bu da anne de kalsiyum eksikliğinin ortaya çıkmasına sebep olur. Kalsiyum eksikliği de zamanla kemik erimesinin baş göstermesine yol açabilir.

Hamilelikte annenin günlük kalsiyum ihtiyacı ne kadardır?

Anne adayı günlük 1000 mg kadar kalsiyum almalıdır. Bu kalsiyum ihtiyacını karşılayabileceği pek çok besin grubu bulunmaktadır. Besinlerden alınan kalsiyum miktarı doktor tarafından yeterli bulunmazsa yine doktor kontrolünde ek kalsiyum ilaçları kullanılabilir.

Kalsiyum içeren besinler nelerdir?

Süt, yoğurt ve peynir gibi besinler kalsiyum yönünden oldukça zengindir. Örneğin 100 ml sütte  125 gram, 1 su bardağı kadar yoğurtta ise 250 mg kalsiyum bulunmaktadır. Bunların dışında kuru yemişler, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller yüksek miktarda kalsiyum içermektedir. 1 avuç fındıkta 50 mg, 1 avuç kuru üzümde 30 mg, 100 gram fasulyede 86 mg, 100 gram baklada 77 mg ve 100 gram susamda ise 1200 mg kalsiyum bulunmaktadır.

Kalsiyum eksikliği nasıl anlaşılabilir?

Kısa süreli olan kalsiyum eksikliği kendisini fark ettirmez, ölçüm yapılmadığı müddetçe kalsiyum eksikliğiniz olduğunu anlamayabilirsiniz. Çünkü bebek, bir süre boyunca annenin vücudunda bulunan kalsiyumu kendi gelişimi için kullanır. Ancak kalsiyum eksikliğinin uzun süre boyunca devam etmesi sonucunda kemikler zayıflar, kemik erimesi veya kemik kırılması gibi rahatsızlıkların görülmesine yol açabilir.

Kalsiyum eksikliğinin belirtileri

Kısa süreli kalsiyum eksikliğinin bir belirtisi yoktur ancak ileri seviyedeki kalsiyum eksikliğinin vücutta bazı belirtileri bulunmaktadır.

  • El, ayak ve yüzde karıncalanma hissi,
  • Cildin normalden daha kuru olması ve tırnakların kırılganlaşması,
  • Hafızada görülen zayıflama,
  • Sık yaşanan kas ağrıları.

Laktoz intoleransı olan anne adayları için kalsiyum kullanımı

Laktoz, süt ve süt ürünlerinde bulunan şeker çeşitlerinden birisidir. Laktoz intoleransı olan insanların ince bağırsağında bu şeker çeşidi parçalanamaz. Bu nedenle hastalarda mide spazmı ve şişkinlik görülür. Buna bağlı olarak laktoz intoleransı olan kişiler, içerisinde laktoz bulunan besinleri tüketmekten kaçınmalıdır. Örneğin süt alırken sütün laktozsuz olmasına dikkat edilebilir. Kalsiyum bakımından daha zayıf olsalar da fındık, badem ve yeşil sebzelerle kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak bu besinler tek başlarına yeterli değildir. Hamilelik döneminde süt içemeyen anne adayları 1 kâse yoğurt, 1 adet dondurma veya bir miktar brokoli ile de kalsiyum desteği sağlayabilirler.

Hamilelik döneminde yeterli kalsiyum miktarı karşılanmazsa

Kalsiyum, bebeğin kemik gelişiminde çok etkili olan bir maddedir. Özellikle 8. aydan itibaren bebeğin kalsiyuma olan ihtiyacı daha da artmaktadır. Yeterli miktarda kalsiyumun alınmadığı durumlarda bazı rahatsızlıklar görülebilir.

  • Kemik dokusu bozukluğu

Yeterli miktarda alınmayan kalsiyum, fosfor ve D vitaminine bağlı olarak ortayan çıkan kemik dokusu bozukluğu annenin kemiklerinin yumuşaklaşmasına sebep olabilmektedir.

  • Ödem

Hamilelik döneminde yeterli miktarda kalsiyum ve protein alınmadığında vücutta ödem adı verilen şişliklerin görülmesi muhtemeldir.

  • Gebelik toksititesi

Kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan şişkinlik yani ödem sorununun çok fazla miktarda olması durumudur.

  • Preeklampsi

Vücudun ihtiyacı olan gerekli maddeler alınmadığında görülen yüksek tansiyondur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top