Close

4 Yaş Sendromu

Dört yaş sendromu; adında da bahsedildiği üzere, dört yaşındaki çocuklarda görülen bir bunalımdır. Birey olma yolunda ilerleyen çocuklar, gün geçtikçe daha da meraklı hale gelirler. Bu süreç boyunca, hemen hemen her konuda soru sorabilirler. Hayali düşünceleri bu dönemde ortaya çıkar. Akıllarındaki karmaşık soruları sorabilecekleri ve sorularına cevap alabilecekleri herkese başvururlar. Çocuklardaki tüm bu özelliklerle bağlantılı olarak ortaya çıkan 4 yaş sendromunun bazı belirtileri vardır. Süreç içerisindeki çocuklarınız, kendilerine sunulan herhangi bir öneri ya da düşünceyi katiyen kabul etmezler. Çoğunlukla “hayır” cevabını verirler. Bunu devamlılık haline getirirlerse uyum sorunu yaşayabilirler. Aşırı boyutta inatçı ve anlaşılması güç çocuklar olurlar. Tüm bu olayların ortasında ise en mühim olanı, ebeveynlerin tutumlarıdır. Anne ve babanın çocuğuna karşı sabır gösterip anlayışlı olması, sendromun kolaylıkla ve en az zarar ile atlatılabilmesine zemin hazırlar. Böylelikle, çocuğunuz sorunsuz ve kişilik bozukluğu olmayan bir birey olma yolunda ilk adımı atmış olur. Eğer ebeveynler bu konuda kendilerini yeterli bulmuyorlarsa uzman yardımı almaları tavsiye edilir. 

Dört Yaş Sendromunda Neler Yaşanır?

Bu sendromu yaşayan çocuklarda; özellikle hareketlerinde özgürlük istemelerinin sonucu olarak, pek çok istenmeyen kaza gerçekleşebilir. Düşme, yaralanma gibi kazalar daha çok bu dönemde yoğunlaşır. Artık büyüdüğünü düşünen çocuğunuz, çevresindeki yetişkinleri, özellikle de ebeveynlerini taklit etmeye başlar. Bunun sonucunda ise evde erişimlerinin yasaklandığı eşyalar ile vakit geçirmek isterler. Örneğin; mutfaktaki tehlikeli eşyalar ile oynamaya kalkarlar. Ya da takım çantasında bulunan aletleri karıştırırlar. Bu durumda, genelde çocuk erkek ise babasını; kız ise annesini taklit eder. Çünkü bu yaştaki çocuklarda, kendi yaşıtlarıyla anlaşamama sorunu vardır. Yaşıtları yerine erkek çocuğa babasının davranışları; kız çocuğa ise annesinin davranışları daha ilgi çekici gelir.

Dört Yaş Sendromunu Nasıl Atlatabiliriz?

Dört yaş sendromunu çocuklarında yaşayan ebeveynler, öncelikli olarak çocuklarına talep ettikleri ciddiyeti vererek onlarla yetişkin bir insan gibi konuşabilirler. Eylemlerinin sonucunda neler olabileceği, anlayacakları dilden çocuklara gösterilmelidir. Her sendromda olduğu gibi bu sendromda da bazı zorlayıcı noktalar bulunur. Bunlardan en temeli inatçılıktır. Kurmaya çalıştığınız sağlıklı iletişime rağmen çocuğunuz sizinle inatlaşıp karşı gelmeye çalışabilir. Ev içerisinde eşiniz ile aranızdaki ilişkiyi kıskandığı için de bu şekilde davranıyor olabilir. Tüm bu olumsuz davranışları çocuğunuzdan uzaklaştırmak için ilk yapmanız gereken, onu anlamaya çalışmaktır. Sakin hareket etmeli, verebileceği sert tepkilere karşı önceden hazırlanmalısınız. Onun inadına karşı siz de inatlaşarak direnç göstermemelisiniz. Böylece çocuğunuz, aile içerisinde etkin bir birey olarak kabul edildiğini anlayacak, ciddiye alındığına ikna olarak zamanla gevşeyecektir. 

Dört Yaşındaki Çocuğuma Neleri Öğretebilirim?

Dördüncü yaş; çocuğunuzun kendi benliğini keşfetme serüvenine çıktığı, kritik bir dönemdir. Bu yaştaki çocuk, cinsel kimliğini keşfedip toplum içerisindeki yerini algılamaya çalışır. Böylece, temel toplum kurallarının benimsetilmesi açısından ideal bir zaman dilimidir. Bu dönem içerisinde öğretilmeyen ve eksik kalan bazı konular, çocuğunuzun gelecekte kurallara uyma ve çoklu ilişkiler kurmada sorun yaşamasına sebep olabilir. 4 yaşındaki çocuğunuza belirli konularda sınırlar koymak ve bu sınırların nedenlerini anlatmak faydalı olacaktır. Aynı zamanda, kendi duygularınızı çocuğunuz ile paylaşabilir ve sizinle empati kurmasını isteyebilirsiniz. Böylelikle, sizinle sürekli olarak çatışan bir çocuk değil; içerisindeki karmaşayı size anlatmaya çalışan bir çocuk ile karşılaşacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top