Close

Adetliyken Saç Boyası Tutar Mı?

 

Adet döneminde kadınlar sık sık kendilerini çirkin hissedebilir ve bakım yapmak isteyebilirler. Özellikle saçlarını boyayan kadınlar adet döneminde saçlarına bakım yapmak bazen saç renklerini değiştirmek bazen de saçlarını yeniden boyamayı düşünebilirler. Ancak bu dönemde saçlarını boyayıp boyamayacaklarından emin olamazlar. Regl döneminde saç boyanmaz algısı doğru bir algı değildir; dermatologlar bu dönemde de saçların boyanabiliceğini belirtirler.

  • Regl dönemi kadınlarda kimyasallara karşı tepki gösterilen bir dönemdir. Hormon dengesi ve vücut ısısı değişikliği yaşanır. Saç boyatıldığında boya istediğiniz gibi tutmayabilir. 
  • Hatta bu süreçte fön çektirdiğinizde fön saçta 1-2 saata kadar etkisini kaybedebilir. 
  • Regl döneminde saçlarını boyatan kadınlar bu süreçte saçlarını sarı, kızıl, platin sarı gibi renklere boyattıklarında bu renkler tam olarak istenilen renkte olmayabilir. 
  • Beyazlarını kapamak isteyen kadınlar da yine aynı sorunla karşı karşıya kalabilirler. 
  • Regl döneminde saç boyamanın sağlık anlamında bir yan etkisi yoktur; ancak hormonal dengesizlik dolayısıyla istenilen rengi elde etmek zor olabilir.

Bu dönem her kadın için farklı sonuçlar gösterebilir. 

  • Kalın saç teline sahip olan kadınlarda boya daha uzun süre bekletilir. Kalın olduğu için saç teli emilimi de bir o kadar yavaş olur. 
  • İnce telli saçlara sahip olan kadınlar ise, saçlarını boyattıklarında boya saçlarında daha kısa süre kalır. 
  • Kuru ve permalı saçlara sahip olan kadınlarda ise boya çok hızlı emilir. Regl döneminde bu süreçlerin tümü gözden geçirilerek hareket edilmelidir. 

Peki bu dönemde saç boyatmak isteyen kadınlar nelere dikkat etmelidir? 

Adet Döneminde Saç Boyatmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler 

Deride görülen yanma ve kaşıntı:

Adet döneminde, saçınız kuru ve temiz ise saç derisinde yanma ve kaşıntı oluşabilir. Saçlarınızı boyamadan önce boyayı ilk olarak deriniz üzerinde küçük bir noktada uygulayın eğer 15 dakika içinde yanma ve kaşıntı durumu gözlenirse kesinlikle saçınızı boyamayın.

Bu durum her boyama öncesinde mutlaka denenmesi gereken bir durumdur. Fakat regl dönemi daha hassas bir süreç olduğundan bu dönemde 2 kat etki gösterme durumu oluşabilir.

Boyanın akma ihtimali:

Saçınızı adet döneminde boyamanız durumunda, saçınızda boya tutmuş olsa dahi saçınızdan boyanın kısa sürede akmış olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni ise regl dönemimde vücut ısısının olduğundan daha yüksek olması sebebiyle görülebilen bir etkidir.

Saç renginde köklü değişimlere girilmemeli:

Saç renginizi değiştirme düşüncesindeyseniz bunu mutlaka adet sonrası döneme denk getiririz. Bu dönemde değiştirmek istediğiniz rengin tutmama hatta istenilen rengin olmama ihtimali çok yüksektir. Saç tellerinin kalın veya ince olması yine bu dönemde çok etkili olabilecek bir durumdur. Çünkü ince telli saça sahip olan biri kısa sürede etkisini görebilirken, kalın telli saça sahip olan biri uzun süre beklemek zorunda kalacaktır. Tabi ki bu süre regl döneminde kısa veya uzun sürmesi tamamen vücut ısısına göre değişir.

Beyazları kapamada sorun yaşanabilir:

Beyazları olan kadınlar mutlaka regl döneminden sonra boyamaya dikkat etmelidirler. Bu dönemde boyanan saçta boya tutmayabilir. 

Röfle ve balyaj için en etkili dönemdir:

Bu dönemde koyu tonlara boyamamaya dikkat etmelisiniz. Ancak platin sarı, açık sarı gibi renkler yapmak için ideal bir süreçtir. Çünkü bu dönemde vücut ısınız yüksek olacağından, açık renkli saçlar daha iyi açılma görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top