Close

Adetliyken Saç Boyamak

 

Hemen hemen tüm kadınlar adetliyken saç boyanır mı diye sorabilir ve düşünebilir. Kadınların birçoğu da adetli iken vücutlarında hormonal değişimler olduğu için saç boyası kullanmayı doğru bulmazlar. Peki bu durum neden böyle, kadınlar neden adet dönemlerinde saçlarını boyamak istemezler, bu durumu neden doğru bulmazlar?

Tüm kadınların adet dönemlerinde vücutlarında bir takım hormonal değişimler olur. Bu hormon değişimleri ile kadınlar zaman zaman adet dönemlerine ilişkin yanlış kararlar alırlar. Adetli iken saç boyamamaları da bu kararların bir örneğidir. Vücutlarındaki hormonlardan dolayı kadınların sinirli olmaları, tedirgin olmaları ve gergin olmaları gayet normaldir. Adet dönemlerinde bu durumların yanı sıra son derece de duygusal olan kadınlar bu dönemlerinde hormonlarında meydana gelen değişimler yüzünden sık sık duygu değişimleri de yaşarlar. Bu dönemde kadınların psikolojik olarak kendilerini iyi hissedecekleri aktiviteler yapmaları adet dönemlerini kolay atlatmalarını sağlar.

Adet Döneminde Saç Boyanır mı?

Regl dönemlerinde karınların hormon dengeleri tamamen değişir ve düzensizleşir. Bu değişen hormon dengeleri, kadınlara hem psikolojik hem de fiziksel şekillerde yansır. Regl dönemlerinde kadınlar hızlı duygu değişimleri yaşarlar, hem sinirli hem gergin hem duygusal hem de ciddi ruh hallerine kısa sürelerde geçiş yapan kadınları bu dönemlerinde yargılamamalı, bu durumun hormonlardan kaynaklı olduğunu anlamalıyız. Bu dönemde hormonların değişimi ile vücut ısısı ve vücudun kimyasallara karşı verdiği tepki de değişir. Adet döneminizde saçlarınızı boyadığınız zaman hormonlarınızın değişiminden dolayı meydana gelen etkilerle boya saçta iyi tutunamayabilir. Sadece saç boyası değil, regl döneminizde kuaförünüze çektirdiğiniz fön bile kısa süre içerisinde bozulabilir. Tüm bunlar vücudunuzdaki hormon değişikliklerinden kaynaklanır. Uygulayacağınız saç boyasından istediğiniz etkiyi alamayabilir, istediğiniz rengi tutturamayabilirsiniz. Bu nedenle adet döneminde saçlarınızı boyarken bir kere daha düşünmelisiniz ve köklü renk değişimlerinden kaçınmalısınız.

Adet döneminde saçlarını kızıla, platine, sarıya gibi normalden açık tonlu renklere boyayan kadınlar, saçlarındaki renklerden memnun kalmadıklarını belirtir. Bu dönemde hormon değişikliklerinizden kaynaklanan sebeplerden dolayı saç boyası, saçlarınıza tam olarak tutunamaz ve istenen rengi elde edemezsiniz. Ayrıca bu dönemde boyanın tam tutunmamasından dolayı saçlarınızdaki beyazlıklar da kapanmaz.

Adet Dönemi Hormonal Dengesizlikler

Adet döneminde kadınların hormonlarında ciddi şekilde değişimler görülebilir, öncelikle vücut ısının artmasından dolayı adet döneminde saç boyamak gibi işlemler uygulanmaz. Kadınlar regl dönemlerinde psikolojik değişimler yaşarlar. Ani duygu değişimleri ve kaygılar bu psikolojik değişimlerin arasındadır. Öte yandan kadınlar bu dönemde psikolojik olduğu kadar fiziksel değişimler de yaşarlar. Adet dönemlerinde kadınlarda sivilcelenme sık rastlanan durumlar arasındadır. Bu durumun yanı sıra bu dönemde vücudun su tutmasından dolayı ödem oluşur ve tüm vücutta bir şişme meydana gelir. Adet döneminin sona ermesinden birkaç gün sonra bu fiziksel değişimler de etkisini yitirir ve vücudunuz normal dengesine döner.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top