Close

Aft için doğal tedavi yöntemleri

İçindekiler

Aft, ağız içinde meydana gelen ve çok acı veren küçük beyaz yaralardır. Ağızda çıkmasının birçok sebebi vardır. Aft için doktor tedavisi mümkün olsa da, evde doğal yöntemlerle de tedavi mümkündür. İşte evde aft tedavisi…

Aft dudak, yanak, dil ve damakta çıkan yaralardır. İyileşmesi uzun süren bu yaralar kişiye çok acı verebilir. Aft bulaşıcı değildir ve ağız çeperinde tek veya birkaç tane olmak üzere yer alırlar. Aft erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülür. Aftların iyileşme süresi 1 hafta ile 20 gün arasıdır. Aft geçtikten sonra tekrardan çıkabilir yani yinelenebilir. 

AFT SEBEPLERİ

  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması aftın çıkmasının en yaygın sebeplerinden biridir.
  • Streste yine aftın çıkma sebeplerindendir.
  • Takma dişler, yanak ısırması, dişi sert fırçalama gibi sebeplerde afta neden olur.
  • Fazla asitli ve baharatlı gıdalarda alerjik reaksiyon göstererek ağız içinde aft çıkmasına neden olur.

AFT NASIL GEÇER?

Karbonat

Birçok rahatsızlıkta tedavi için kullanılan karbonat, aft tedavisi içinde çok yaygındır. 1 çay kaşığı ılık suyu 1 su bardağı ılık suda eritip, ağızda gargara yapın. Gün içinde birkaç kere tekrar edin.

Bal

Bal antimikrobik özellikte bir besin olduğu için aft tedavisinde oldukça etkilidir. Aft olan bölgeye bir beze koyulan bir miktar balı koyun, tutabildiğiniz kadar tutun. Eğer bal sıvı değilse bez yardımı olmadan merhem gibi de sürebilirsiniz. 

Adaçayı

Gayet kolay bulunabilen adaçayını çay gibi demleyerek süzün ve ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra adaçayını ağızda gargara yapın. Özellikle aft yarasının olduğu yerde tutmaya çalışın. Gün içinde birkaç defa tekrar edin.

Tuzlu su

Bu tedavi yöntemi dikkatli yapılmalıdır çünkü ağız içinde tahrişe yol açabilir. Ama en etkili aft tedavisidir. 1 avuç tuz ile 1 su bardağı suyu kaynatıp soğutun. Soğuduktan sonra ağız içinde gargara yapın. Günde en az 3 defa bu karışımı gargara yaparak etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

Aloe Vera

Bin bir derde deva olan Aloe Vera aft tedavisinde de kullanılmaktadır. Aloe Vera yaprağını uzunlamasına kesip içinin jelini direk aft yarasının üzerine sürüp bekleyin. Aloe Vera hem enfeksiyonu kontrol altına alacak hem de aftın acısını dindirecektir.

Greyfurt çekirdeği

Antiseptik özelliği ile aft tedavisinde kullanılan greyfurtu ister ılık suya damlatılarak ister çekirdekleri demlenerek kullanılır. Eğer greyfurtun kendisini kullanacaksanız suya 6 damla greyfurt sıkın. Çekirdeklerini kullanacaksanız, demleyip süzün ve için. Günde birkaç defa kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top