Close

Adet söktürücü 10 bitki ve yiyecek

young beautiful woman in painful expression suffering menstrual period pain lying sad on home sofa couch having tummy cramp in female health concept. menstrual cramp, excessive gas, Abdominal pain after surgery

Adet dönemi her kadının yaşadığı doğal bir döngüdür. Her ay düzenli olarak meydana gelse de bazı zamanlar düzensizleşebilir. Bu noktada adet olmayı sağlamak için neler yapılabilir? İşte adet söktürücü bitkilerin tam listesi

Çeşitli bitkiler, adet düzensizliği yaşayan kadınlar tarafından sıklıkla kullanılır.  Her kadının genetik özellikleri farklıdır ve her zaman olmasa da bazı zamanlar adet düzensizliği oluşur, kanama olması için çeşitli bitkisel tarifler bu noktada en sağlıklı çözümdür.

İŞTE ADET SÖKTÜRÜCÜ 10 BİTKİ

Kişniş tohumu

Adet söktürmek için bir diğer etkili bitki ise kişniş tohumudur. 2 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı kişniş atıp kaynatın. 1 su bardağı su kalana kadar kaynatıp süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Tercihen adet gününüzden birkaç gün önce tüketirseniz etkisini en iyi şekilde gösterir. Günde 3 bardak içmeniz tavsiye edilir. Sadece adet dönemleri öncesi değil tercihe bağlı her istediğinizde de tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, hormon dengesini düzelten bir bitkidir. Hem adetinizi söktürüp hem de adet sırasında oluşan sancıları hafifletir. 1 bardak süte bir tatlı kaşığı bal ve çeyrek tatlı kaşığı zerdeçal ekleyip tüketin. Etki alana kadar dilediğiniz zaman içebilirsiniz.

ADET SÖKTÜRMEDE AKLA İLK GELEN: SOĞAN

Kokusu ve yemeklere kullanılmasıyla bu listede biraz aykırı dursa da soğan çok iyi bir adet söktürücüdür. Doğa da kolaylıkla bulunabilen soğan hem adet söktürür hem de yumurtalık kistlerinin yok olmasına iyi gelir. 

1 adet soğanın kabuklarını çıkarıp 4’e bölün. Tencerede kaynatılan 2 su bardağı suya soğanlar konulur ve 10 dakika kaynatılır. Kaynama işlemi bittikten sonra tencerenin altı kapanır ve soğan çayı ılımaya bırakılır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez ılık halde tüketebilirsiniz. 15 gün boyunca tüketilecek olan soğan çayı her gün düzenli kullanılmalıdır. Düzenli kullanımda 1 hafta içerisinde etki gösterip adetinizi söktürür. 

Aloe vera

Her derde deva olmasıyla bilinen aloe vera, adet söktürmek içinde imdadınıza yetişiyor. Sadece adet öncesi tüketilmesi gereken aloe vera, adet dönemi sırasında kesinlikle tüketilmemelidir. 1 aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içinin jelini çıkarın. Çıkardığınız jeli 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırıp her sabah yerseniz kısa zaman içerisinde etkisini görürsünüz. Bu karışım en az 3 ay tüketmelisiniz.

Nar

Hem tadı güzel, hem vitaminli bir meyve suyu olarak tüketeceğiniz nar suyunu adet döneminden 10 gün önceden başlayarak günde 3 bardak tüketin.

EN ETKİLİ ADET SÖKTÜRÜCÜ: ISIRGAN OTU

1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu kaynamış suya atıp demleyin. Günde 3 bardağa kadar tüketebileceğiniz ısırgan otu çayı en etkili adet söktürücüler arasında yer almaktadır. 

Kiraz sapı

Kiraz sapı, hem iyi bir bağırsak çalıştırıcı hem de etkili bir adet söktürücüdür. Kurutulmuş kiraz sapını bir bardak su ile kaynatıp günde 3 defaya kadar içebilirsiniz.

Civanperçemi

1 çay kaşığı civanperçemi, 1 su bardağı su ile demlenip içine 1 tatlı kaşığı bal eklenerek tüketilir.

Rezene tohumu

Adet düzensizliği için birebir olan rezene ayrıca rahmi uyandırarak kanamanın olmasını sağlamaktadır. Adet sancılarına da iyi gelen rezeneyi, 2 yemek kaşığı olarak 1 su bardağı suya katıp 1 gece bekletin. Ertesi sabah süzerek içebilirsiniz.

Adaçayı

Neredeyse her evde ve kafelerde bulunan adaçayına ulaşmak çok kolaydır. En etkili adet söktürücü bitki olan adaçayını;  bir tutam çoban pençesi, bir tutam aslan pençesi ve bir tutam civan perçemi katarak dakika kaynatın. Adet döneminizden 4-5 gün öncesinden başlayarak sabah ve akşam olmak üzere tüketebilirsiniz. Sadece adet dönemi değil dilediğiniz zaman da içebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top