Close

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bir ebeveyn olmanın en heyecan verici evrelerinden biri bebeğin cinsiyetinin öğrenilme anıdır. Çoğu insan en erken tarihte öğrenmek isterken, diğerleri ise sürpriz etkisi yaratması için öğrenmekten kaçınır. Bebeğin cinsel organı haftalarca gözükmez, ancak cinsiyet çok öncesinden belli olmuştur.

CİNSİYETİN BELİRLENMESİ

Bebeğin cinsiyeti öğrenilmesi amacıyla anne adayı ultrason muayenesine girer. Annenin karnından alınacak amniyon suyuyla da bebek cinsiyeti belirlenebilir. Bu yolla bebeğin kromozom yapısı da öğrenilebilir. Bu biyopsinin en önemli özelliği ise bebekte kalıtımsal bir sorun bulunup bulunmadığını ortaya çıkarmaktır. Bebeğin cinsiyeti embriyonun ilk oluştuğu anda yani döllenme olduğu anda belli olur. Annenin yumurtalarındaki X kromozomları ve babadan gelen X veya Y kromozomlarının XX ve XY oluşturmasına bağlı olarak cinsiyet 23. kromozom çiftinde oluşur. Bunun anlamı bebeğin fetüs olmadan cinsiyet oluşturduğudur. Yani son adet döneminin ilk günü hamileliğin ve bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde ilk gündür.

GELİŞİM

İlk birkaç hafta bebeğinizin iç ve dış yapısı aynı olmasına karşın, organları ilerleyen zamanlarda değişim gösterecektir. Bebekte testosteron varsa oğlan, yoksa kız olur. Bu da dişiliğin varsayılan cinsiyet olduğuna işaret eder. Çok nadir bir şekilde çift cinsiyet anomalisi olma ihtimali vardır. Ancak çift cinsiyet eşit olarak dağılmaz, yani ya erkek ya da kız özellikleri baskındır.

CİNSEL ORGANIN RÖNTGENDE GÖZÜKMESİ

Bebeğin cinsiyeti anne rahmine düştüğünde belli olmuş olsa bile, ebeveynlerin bunu öğrenmesi 16. hafta ile 18. Haftayı bulur. 6. hafta civarında bebek cinsel organ bölgesinde genital yumru geliştirmeye başlar. 9. haftaya kadar cinsel organ gelişene kadar erkek ve kız bebek yumruları aynı görünür. 20. hafta sonuna kadar dış cinsel organ tamamıyla gelişmiş olur. Çok düşük bir ihtimalle cinsiyetin belirlenmesinde yanlışlık meydana gelebilir. Bunun başlıca sebebi genellikle kordon bağının penise benzetilmesinden kaynaklanır. Bazı durumlarda ise bebeğin kendini gizlemesi dolayısıyla kız olduğu sanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top