Close

İğdenin bilinmeyen faydaları

Bazılarınızın adını ilk kez duyduğu, bazılarınızınsa duyduğu gördüğü fakat hakkında hiçbir şey bilmediği iğde, zeytingilllerden olan bir ağacın meyvesidir. Yılın belli döneminde hoş kokusuyla sizlere eşlik eden, belki de hiç farkında olmadığınız bu meyve, özünde sağlık için önemli faydalar barındırıyor.

İğde / iğde ağacı nedir

İğde, iğde ağacının meyvesidir.Köken olarak zeytingillere dayanır. Ağacın da meyvenin de görünümü zeytine çok benzer. Sivri ve ince yapraklarının arasında küçük dikenli dalları bulunan iğde ağacı, yine tıpkı zeytin gibi tek dalda bir sürü iğde meyvesi vermektedir. İğde,mayhoş bir tadı olan, içi beyaz tüylü yapıda, dışıysa kahverengi ya da sarıya dönük kabuklu küçük bir meyvedir. Hurma çekirdeğine benzer bir çekirdeği vardır. Sonbahar döneminde meyve vermeye başlayan iğde ağacı,yazın sonlarında tatlı kokusunu yaymaya başlar. Türkiye’nin her yerinde yetişebilir, bu yüzden sıklıkla rastlayabilirsiniz. Ayrıca dünya genelinde de bilinen bir meyvedir.

Böbrek rahatsızlıklarına iğde

İğdenin,başta böbrek hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Böbrek hastalığı olan bireylerin, bol bol iğde tüketmesi faydalı olacaktır. İğdenin kendisi gibi, çekirdeği ve çiçeği de aynı şekilde çok faydalı olduğundan, ikisinin de kaynatılıp çay şeklinde içilmesi özellikle böbrek taşına iyi gelecektir. İğdenin, idrar söktürücü özelliği vardır. Böbrekleri çalıştırır ve temizler.

Öksürüğe birebir

Öksürük, sağlıklı nefes alamamaktan ileri gelen bir durumdur. Bu kimi zaman bir gıcık tutması diye tabir ettiğimiz kriz şeklinde gerçekleşirken, kimi zaman da nezle, soğuk algınlığı, grip gibi bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkar. Bu durumda da iğdenin bizlere gözle görülür faydaları var. Bitmeyen bir öksürük probleminiz varsa biraz iğde yemeniz yeterli olacaktır. Eğer yemekte zorlanıyorsanız, yukarıda da belirttiğimiz gibi çiçek ve çekirdeğini kaynatmak suretiyle de tüketebilirsiniz. Soğuk algınlığı, grip gibi durumlarda iğde çayı ile vücudunuzun direncinin de arttığını fark edeceksiniz.Beraberinde mide bulantısı, kusma gibi sorunlarınız varsa bunlara da iyi gelecektir. Zaten bağışıklığı kuvvetlendirme özelliğiyle, hastalıklara yakalanma riskinizi de düşürecektir.

Mide ve bağırsakları rahatlatıyor

İshal, önemli sindirim ve bağırsak problemlerinden birisidir. Vücutta su kaybına yol açan, halsizlik ve iştahsızlığı da beraberinde getiren bu hastalığın, kısa sürede geçmesi beklenir. Fakat ishal, kimi zaman beklenenin aksine uzun süre devam edebilir. Bu noktada, iğdeyi suda kaynatarak bu suyu içmeniz, sizi bu zorlu hastalıktan kurtaracaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, mide bulantısını kesme konusunda iğde oldukça faydalı bir meyvedir. Bazı mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Hazımsızlık gibi bir şikâyetiniz varsa, bir miktar iğde yiyerek bu duruma çözüm bulabilirsiniz. Safra kesesiyle ilgili rahatsızlıklarda da iğde,başvurulan çözüm yollarından biridir.

Bol bol tüketin

İğde meyvesi,uzmanlar tarafından da önerilen ve herhangi bir zararı dokunmayan bir meyve. İğde yiyerek,günlük hayatınızda sizi rahatsız eden birçok şeye çözüm bulabilirsiniz. Örneğin, ağız sağlığı için de iğde önerilir. Ağızda bakteri oluşumunu önleyerek ferah nefes sağlar. Adet düzenine destek olur.İçeriğinde çok fazla vitamin ve mineral yer alır. Kanser içinde önleyici besinlerden biridir. Ayrıca iğdenin bilinen özelliklerinden birisi de cinsel gücü arttırmasıdır.Hem kadınlarda hem de erkeklerde, afrodizyak etkisiyle cinsel gücü arttırdığı bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top