Close

Bebeğin cinsiyetini ne, kim belirler?

Hamilelik için hazırlanmak bir çift için heyecan verici bir süreçtir. Sağlıklı bir çocuk yeni bir aileye hoş bir ek olsa da, ebeveynler pembe ya da mavi renkte bir sevinç yaşamayı gizli gizli isteyebilirler. Bilim, ebeveynlerin cinsiyet seçme şansının olmadığını gösterse de, umutlu çiftler hayallerini kız ya da erkek bir bebekle süslemekten kaçınamazlar.

BABANIN ETKİSİ

Bir bebeğin cinsiyeti daima baba tarafından belirlenir çünkü X ve Y kromozomlarından Y bulunup bulunmaması cinsiyeti belirler. Spermin kendisi sadece bir kromozom taşır ve dişi X kromozomunu taşıyan spermin, erkek Y kromozomunu taşıyanlardan daha yavaş olduğu bilinmektedir. Sperm tarafından sağlanan kromozoma bağlı olarak, bir erkek veya kız ortaya çıkar. Uzmanlara göre, her iki tipteki spermlerin sayısı kabaca eşittir, dolayısıyla X ve Y kromozomu taşıyan spermlerin yumurtayı döllenme şansı vardır. Bu nedenle, bir çift bir kız ya da erkek çocuk sahibi olmak için tahmini 50-50 şansı vardır.

CİNSİYETİN DOĞAL YOLLARLA SEÇİLİME UĞRAMASI

Doğal cinsiyet seçim metotları, henüz bilim tarafından kesin olarak kanıtlanamamıştır, ancak birçok çift başarıya ulaştığından oldukça emindir. Shettles yöntemi belki de en iyi bilinen ve babanın sperminin hızının, annenin yumurtlama döngüsü ile bağlantılı olduğudur. Y kromozomu spermleri daha hızlı olduğu ve uzun süre yaşamadığı için, bir çocuk isteyen çiftler mümkün olduğu kadar yumurtlamaya yakın dönemde bir ilişkide bulunmalıdır.

Başka bir yöntem, Whelan yöntemi, bir erkek bebek için çiftin yumurtlamadan dört ila altı gün önce cinsel ilişkiye girmesi gerektiğini belirtir. Bir kız için çift, yumurtlamadan iki veya üç gün önce cinsel ilişkiye girmeliler. Whelan yöntemi, kadının vücudundaki biyomekanik değişikliklerin, ayın belirli zamanlarında, Y veya X taşıyan kromozom ile donatılan spermler için daha elverişli koşulları sağladığı teorisine dayanmaktadır. Ancak yöntem, yumurtlamanın yumurtayı döllemeye yetecek kadar uzun süre yaşamayacağından altı gün önce ortaya çıktığı için eleştirilere yol açmıştır.

CİNSİYET VE YEME ALIŞKANLIKLARI

Andrew Weill’e göre, bir kadının gebelik öncesi diyeti bebeğin cinsiyetini belirleyebilir. Kadınlar, hamile kalmadan önce yüksek kalorili bir diyet tüketmeleri durumunda bir erkek bebek sahibi olma şanslara artmaktadır. Bu, kadının vücuduna emilen daha büyük besinlerin Y-kromozomunu taşıyan sperm için ideal koşullar yarattığını ortaya koyar. Exeter Üniversitesi’nde 2008 yılında yapılan bir araştırmaya katılan bilim adamları, hayvanlarda erkek çocukların bol besin kaynağı olan dişilerle doğduklarını ve bunun da insanlar için geçerli olabileceğini düşünmüşlerdir. Yüksek kalorili hamilelik öncesi bir diyet erkek bir bebeği desteklese de, Dr. Weill Marjin çok küçük olduğunu ve çiftin tercih edilen bir cinsiyete sahip olma şansının hala sadece 50-50 olduğunu iddia ediyor.

DİĞER BİLİMSEL YÖNTEMLER

Gebe kalmak için yardıma ihtiyacı olan çiftler için, oldukça pahalı, tartışmalı cinsiyet belirleme yöntemleri vardır. Bir çocuğun cinsiyetini belirlemek için sperm sıralama ve preimplantasyon genetik teşhisi kullanılabilir, ancak bu öncelikle bu sebeplerden dolayı kullanılmazlar. Bu yöntemler, sperm ve embriyoda istenmeyen genetik özelliklerin teşhis edilmesi için kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top