Close

Bebeğiniz için önemli besinler

bebeklerin-saglikli-gelisimi-icin-saglikli-besinler

Bebeklerin beslenmesinde anne sütünün önemi çoğu uzman tarafından vurgulanmaktadır. Bu noktada annenin sağlıklı beslenmesi sütün kalitesini ve besin değerini önemli ölçüde etkilemektedir.  Anne sütünün öneminin yanında bebeklerin özellikle 4. ve 6. aydan itibaren katı ek gıdaya geçişi söz konusudur.

Bebeklerin beslenmesinde önemli ek gıdalar

Bebeklerin 4. ve 6. aydan sonra ek gıdaya geçişte gelişimsel açıdan önemli seçimler yapılmalıdır. Bu nokta da besin değerli yüksek sağlıklı gıdaları seçilmesi bedensel ve zihinsel gelişimi büyük ölçüde etkilemektedir. Katı gıdaya geçişte tavsiye edilen besinleri bebeğinize sıvı ya da püre şeklinde vermeye başlamakta yarar vardır. Bebeğinizin dişleri çıktığında besinleri azar azar daha katı vermek doğru olabilir. Katı gıdaya geçişte dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de alerjik reaksiyonu takip etmektir. Bebeğiniz ilk defa beslendiği besinlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir.

Bebeklerin beslenmesinde protein grubu besinler boy, beden ve beyin gelişimlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bunun için et, balık, yumurta ve tavuk gibi besinler tercih edilebilir. Protein açısından zengin besinlerin yanında bebeklerin demir açısından da zengin besinler alması gereklidir. Bunların başında pekmez gelmektedir. Ceviz de beyin gelişimi de önemli katkı sağlamaktadır.

Bebeklerin beslenmesinde önemli besin gruplarından birisi de tahıl gruplarıdır. Tam buğday unu, yulaf, çavdar ve bulgur gibi besinler lif bakımından zengin sindirim sistemini destekleyicidir. Gelişimin en önemli parçalarından olan tahıl grubunu çorba, muhallebi şeklinde bebeklere vermek daha uygun olacaktır. Bu sebeple bu besinleri alırken ya da kullanırken öğütülmüş, değirmenden geçirilmiş olmasına dikkat etmekte yarar vardır. Aksi takdirde öğütülmemiş parçalar bebeğiniz besini çiğneyemeyeceği için risk oluşturabilir.

Taze meyve ve sebzeler en önemli vitamin kaynaklarıdır.  Taze meyve ve sebzeler bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmekte hastalıklara karşı korumaktadır. Bu noktada meyve ve sebzeleri alırken doğal ve mevsim meyve ve sebzelerinin alınması önemlidir. Muz, armut, elma gibi meyveler brokoli, kabak gibi sebzelerde besin değeri önemli olan besinler arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top