Close

Bebeklerde 4. Ay Aşıları

 

Bebeklerin doğumundan itibaren belirli dönemlerde ve zamanlarda aşı olmaları çok önemlidir. Bebeklerin virüslerden, bakterilerden ve çeşitli parazitlerinden korunması için aşı olmaları gerekir. Bebeklerin 4. ayında yapılması gereken 2 aşı vardır. Bu aşılar verem aşısı hariç diğer aşılarının ikinci dozlarıdır. Bu aşılar 5’li karma aşı ve KPA aşılarıdır. Bu iki aşı da tam zamanında yapılmalıdır. Bebeğinizin sağlığı için aşıları zamanında yaptırmalısınız.

5’li Karma Aşı

Normal şartlarda da bebeğinize 3 doz olarak uygulanan bir aşı türüdür. 18. aya giren bebeklerde ve ortalama 5 yaşına gelindiğinde 2 kez hatırlatma dozu da yapılır.
Beşli karma aşısı bebekleri 5 hastalıktan korur. 

  • Önlediği hastalıktan bir tanesi solunum yollarını, sinir sistemlerini ve kalbi direkt olarak etkileyen ve sonucu ölüme kadar uzanan bir hastalık olan difteridir. Bu aşıların yoğunlaşması ve herkes tarafından yapılması sayesinde neredeyse hiçbir vaka ile karşılaşılmamaktadır. 
  • İkinci hastalık bakterilerin sebep olduğu ciddi bir hastalık olan boğmaca hastalığıdır. Özellikle bebekler için çok ağır bir hastalıktır. 
  • Üçüncü olarak paslı metal ve kirli toprak ile ortaya çıkan kas kasılmasına yol açan tetanoz hastalığıdır. 
  • Dördüncü ve dünyadan yok edilmesi istenen çocuk felci hastalığıdır. Bu hastalık aşı sayesinde neredeyse yok edilecek duruma getirilmiştir. 
  • Beşinci ve sonuncu olarak Hemophilus influenza tip B aşısını içeren 5’li karma aşısı, bebeklerin geleceklerini etkileyen önemli bir aşıdır. 

Konjuge Pnömokok Aşısı(KPA)

Sağlık bakanlığı tarafından “Bebekler Artık Zatürre Olmasın” sloganıyla birlikte Mayıs 2008’den beri ücretsiz olarak konjuge pnömokok aşısı uygulaması yapılır. Pnömokok hastalığı olan kişiyle temas yoluyla kişiden kişiye geçer ve bu hastalık ciddi enfeksiyonlara yol açar. Akciğerlerde zatürre, kanda bakteri oluşumuna, beyin ve omurilik zarlarında menenjite yol açabilir. Bu aşı sayesinde hem çocuğunuzu hem de yetişkinleri pnömokok hastalığından korumuş olursunuz.

Bebeklere Neden Aşı Yaptırılmalı?

Bebeklerin çeşitli enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemleri güçsüz olduğu için bu gücü anne sütü ve aşılardan alabilirler. Yeni doğmuş bebekler annelerini emerek, anne sütünün sağladığı antikorlar sayesinde bir nebzede olsa hastalıklardan korunabilirler. Ancak bu korumanında bir sınırı vardır. Ayrıca anneden elde edilen antikorlar, boğmaca gibi hastalıklara karşı etkili değildir. Bağışıklık sistemine yapılan aşının içinde uyarılmak istenen hastalığa ait antikorlar bulunur. Bağışıklık sistemi uyarılır ve bakteri ile karşı karşıya gelindiğinde nasıl davranması gerektiğini öğrenir. Aşılar sayesinde hastalık ya hafif atlatılır ya da hiç hissedilmez.

Aşıların koruyucu etkilerini tam olarak göstermesi için belirli yaşlarda ve belirli aralıklarla yapılması gerekir. Aşılar çocukların hastalıklara yakalanma risklerinin en fazla olduğu zamanlardan hemen öncesinde yapılır. Bu sayede bebekler güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için ilk adımı atarlar ve olası bir hastalığa yakalandıklarında bununla mücadele ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top