Close

Mide Problemlerine İyi Gelen Çaylar

 

Mide problemleri yaşam kalitesini düşüren önemli bedensel sorunlardan birisidir. Genellikle mide problemleri yoğun iş yaşamının getirdiği stres kaynaklıdır. Bu stresin ilk olarak yansıdığı organlardan birisi midedir. Şişkinlik, hazımsızlık ve reflü gibi problemler genellikle stres kaynaklıdır. Ancak yinede bir doktor gözetiminde mide problemlerinizin kaynağını öğrenerek çeşitli çaylar ile midenizi rahatlatabilirsiniz. 

Mideyi Rahatlatan Çaylar Nelerdir?

Midenizi kısa süreli de olsa rahatlatan bitki çaylarıyla problemlerin üstesinden gelebilirsiniz. Mideyi rahatlatan çaylar şu şekildedir:

  • Ihlamur çayı; özellikle kış aylarında tüketilen çaylar olsa da her mevsim tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Midede bulunan hazımsızlık problemi ve şişkinliğe karşı en iyi gelen çaylardandır. Midenin üşütmesi gibi problemlerde de sık sık kullanılan çaylar arasındadır. Kokusu da oldukça hoştur. Ayrıca ıhlamur çayının antibiyotik etkisi de bulunur. Bu nedenle herhangi bir sebeple meydana gelen mide ağrılarına iyi gelir.  Ayrıca ıhlamur antibiyotik etkisinden dolayı midede bulunan zararlı bakterilere karşı çok etkilidir. Bu bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
  • Zencefil çayı; esasında mide dostu bir çaydır. Özellikle reflü gastrit gibi mide asidi problemlerine karşı ciddi bir koruyucudur. Zencefil mideyi rahatlatarak mide asidinin dengede kalmasına yardımcı olur. Ayrıca gebelikte meydana gelen mide bulantısı ya da şişkinlik gibi sorunlara genellikle uzmanlar zencefil çayını önerir. Zencefil midedeki zararlı bakterilerin de kısa sürede atılmasını sağlar. Ayrıca midede bulunan yaralar ya da enfeksiyonlara karşı da zencefil çayı oldukça işe doğru bir tercih olur. Zencefil çayı ayrıca midede bulunan alerjilere karşı da oldukça etkili bir çaydır. 
  • Papatya çayı; mideyi rahatlatan çaylar arasında yer alan bu çay özellikle stres kaynaklı mide problemlerine karşı oldukça faydalıdır. Hazımsızlık ya da şişkinlik gibi mideyi yoran problemlere karşı papatya çayı oldukça faydalıdır. Ayrıca papatya çayının içerisine koyacağınız bir tatlı kaşığı bal ile çayın etkisini arttırmanız mümkündür.
  • Nane Limon Çayı; Eğer mide probleminiz hazımsızlık kaynaklı ise bu çay size iyi gelecektir. Nane sakinleştirici etkisi ile midenin rahatlamasını sağlar. Limon ise midenin sindirimine yardımcı olur. 
  • Rezene Çayı; mide problemi için tüketilebilecek çaylar arasındadır. Özellikle reflü problemine karşı oldukça etkilidir. Midede bulunan asit problemine karşı çok etkili bir çaydır.

Mide Sorunlarında Karşı Çözüm Önerileri

  • Mide problemi yaşam kalitesini düşüren problemlerdendir. Bu nedenle midenizi rahatlatmak istiyorsanız kafeinli içecekleri daha az tüketmelisiniz. 
  • Ayrıca midenizi çok fazla doldurmadan daha hafif gıdalar ile mide problemlerinin üstesinden gelebilirsiniz. Hazmı zor yiyecekleri midenizin sorunlu olduğu dönemlerde tüketmeyerek de mide problemlerinin üstesinden gelmeniz mümkündür. 
  • Özellikle alkollü içecekler, paketli gıdalar ve yağlı yemekler midenin çok fazla yorulmasına neden olur. Bu nedenle tüketimini bir müddet sınırlamalısınız. 
  • Mide sorunlarına karşı bir başka çözüm de kilo vermektir. Eğer fazla kilolarınız varsa bunlardan kurtularak mide problemlerinin üstesinden gelmeniz mümkündür. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top