Close

Belim ağrıyor diyorsanız bu 5 Yoga hareketi tam size göre

Beli ağrıyanlar için 5 temel Yoga hareketi

Yoga birçoğumuzun hayatına artık girmiş bulunuyor. Yoga hareketlerinin bilinen birçok faydası var. Bunlardan biri de şüphesiz bel ağrılarına olan faydalarıdır. Her durum ve her birey için uygun yoga hareketleri var. Birçok kişinin en çok ağrıyan yeri olan bel için özel 5 tane yoga hareketi bulunuyor. 

Yoga nedir?

 

Yoga en basit açıklamasıyla kişiyi mutluluğa eriştirmek adına uygulanan kişisel gelişim sistemi olarak tanımlanır. İlk başta Hintler tarafından uygulanan sonra da tüm dünyaya yayılan Yoga şu an birçok kişinin tercihi olmakta. Meditasyonun yanında bedeni rahatlatmak için uygulanan hareketler sayesinde de vücuttaki kasları gevşetebilmekte hatta ağrıları azaltabilmektedir. Şimdi bel ağrısı içinde oldukça faydalı 5 yoga hareketi bulunuyor.

Bel ağrıları için 5 Yoga hareketi

 

  • 1. İnek-Kedi Duruşu: Bu hareket omurgayı esnetip beldeki gerilimi ortadan kaldırıyor. Bu sayede bele binen yük azalıyor ve ağrılar minimum düzeye iniyor. 

– Kedi duruşunu uygulamak için öncelikle el ve dizleri masa pozisyonunda yere sabitliyoruz. Dirseklerimizi bükmemeye dikkat edelim.

– Arkasından derin bir nefes alıyor ve nefesi verirken başımızı yere doğru yavaşça bırakıyor omurgamızı da yere doğru indiriyoruz.

– Daha sonra yeniden nefes alıyoruz. Bu sırada başımızı, kuyruk sokumumuzu ve göğsümüzü yukarı doğru kaldırıyoruz.

– Bu yoga hareketini seriler halinde 3-4 dakika tekrar ediyoruz.

  • 2. Kobra Duruşu: Sfenks duruşu hem bel ağrılarınızı azaltacak hem de karın kaslarınızı çalıştıracak.

– Öncelikle yüz üstü uzanıyoruz. Bu sırada ayaklarımız düz bir şekilde durmalı.

– Daha sonra dirseklerimizi omuz hizamıza getiriyor ve dirseklerimizden destek alarak hafifçe göğsümüzü yerden yukarı kaldırıyoruz. Bu hareketler sırasında bacaklarımız ve kalça bölgemizin asla yükselmemesi gerekiyor. 

  • 3. Köprü Duruşu: Bu pozisyon diğerlerine göre biraz daha efor istiyor. Ancak bel ağrıları için bire bir olan bir duruş. Eğer belinizi çok zorladığınızı hissederseniz yapmayı bırakmalısınız.

– Öncelikle yere sırt üstü uzanıyoruz. 

– Ayak tabanlarımız yere basacak şekilde dizlerimizi kırıyoruz.

– Ayaklarımızı kalça hizamızda açık tutuyor ve belimizi hafifçe yukarı kaldırıyoruz.

– Bu pozisyonda 1-2 dakika durup 3 ile 5 arasında derin nefes alıyor ve belimizi geri indiriyoruz. 

– Bu hareketi 3 set olarak tekrar ediyoruz.

  • 4. Öne Eğilen Köpek Duruşu: En kolay yoga hareketleri arasında bulunan duruş bel ağrılarını çok kolay bir şekilde azaltabiliyor.

– Yere yüz üstü uzanıyor ve dört ayak üstünde durma pozisyonu alıyoruz. Bir nevi kedi  duruşuna geçiyoruz.

– Ardından ayak başparmaklarımız üzerinde yükseliyoruz. Sırtımızın kemer şekline gelmesinden kaçınıyoruz. Belimizi sakatlamak istemeyiz.

  • 5. Çocuk Duruşu: Omurgamızı esneten ve bel ağrılarımızı azaltan çocuk duruşu çok kolay bir yoga hareketi olmasının yanı sıra oldukça etkili oluyor.

– Bu hareketi yapmak için öncelikle diz çöküyor ve göğsümüzü dizlerimize bastırıyoruz. 

– Kafamızı yer ile temas ettiriyor ve derin derin nefesler alıp veriyoruz.

– 3-4 dakika bu duruşumuzu koruyoruz.

scroll to top