Close

Bebeklerde burun tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

Bebeği pek çok açıdan olumsuz olarak etkileyen burun tıkanıklığı, ebeveynlerin en sık rastladığı problemlerden birisidir. Bebeğin uyku düzeninden beslenme düzenine kadar her türlü faaliyetini etkilemektedir. Emerek beslenen bebekler için burundan rahat bir şekilde nefes almak çok önemlidir. Bundan dolayıdır ki burun tıkanıklığı ilk olarak bebeğin süt emmesini etkilemektedir. Özellikle kış aylarında daha fazla görülen burun tıkanıklığının öncelikle sebebi tespit edilmelidir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı tehlikeli midir?

  • Bebekte burun tıkanıklığı en az 3 haftadır gözlemleniyorsa,
  • Bebek 3 aylıktan küçükse ve burun tıkanıklığıyla beraber ateşli rahatsızlıklarda görülmeye başladıysa,
  • Bebek nefes alırken zorluk çekiyorsa doktora danışmakta fayda vardır.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Bebeklerin burunları yetişkinlere kıyasla daha kolay tıkanır ve yetişkinlerde olan sümkürme yeteneği bebeklerde bulunmamaktadır.

Serum fizyolojik kullanımı

Eczanelerden temin edilebilen serum fizyolojik damlaları gün içerisinde eczacıların veya doktorunuzun önerdiği şekilde uygularsanız burun tıkanıklığının büyük ölçüde önüne geçebilirsiniz. Bu damlaları kullandığınızda ilk başta bebeğiniz hapşırarak damlanın bir kısmını geri çıkarabilir. Çıkardıklarını bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Dilerseniz kendi serum fizyolojik damlanızı kendiniz de yapabilirsiniz. Örneğin, tuzlu su bunlardan birisidir. Tuzlu su, burun tıkanıklığına iyi gelen en eski yöntemlerden birisidir. Hem serum fizyolojiği hem de tuzlu suyu bebeğinizin burnuna uygularken nazikçe davranmanızı tavsiye ederiz.

Buharlaştırıcı

Buharlı makinelerden yardım alabilirsiniz. Buharlı makinenin çalıştığı bir ortamda 3-4 dakika durmanız bebeğinizin burnunun açılmasına yardımcı olacaktır. Bu sırada bebeğinizi dik bir şekilde tutmanız tavsiye edilendir.

Yatağın başını yükseltmek

Yatağı tamamen dik yapmaktansa yatağın başını birazcık yüksek tutmak bebeğinizin burnunun daha kolay açılmasını sağlar.

Emzirme

Bebeğinizi bol bol emzirin, eğer ki ek gıda takviyesi de alıyorsa sıvı tüketimini artırın.

Burun aspiratörü kullanmak

Akıntı miktarının fazla olduğu durumlarda, bebeğinizin sümkürme yeteneği henüz gelişmediğinden burun aspiratörü kullanmanızda fayda vardır.

Lavanta yağı kullanımı

Lavanta yağının nefes açıcı özelliği bulunmaktadır. Doktorunuza mutlaka danışarak lavanta yağını kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin olduğu ortamı sık sık havalandırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top