Close

Bebeklerde Mide Üşütmesi

 

Bebekler dünyaya alışma evresinde biraz zorlanabilirler. Hava değişimlerinde, komşu ziyaretinde, piknikte ya da alışverişe gittiğiniz zaman bebeğiniz etkilenebilir ve mide üşütmesi görülebilir. Anne sütünden başka gıda ile hala tanışmayan bebekler için anne sütü, oldukça yeterli bir besindir. Bebeklerin mineral ve sıvı ihtiyacını olabildiğince karşılar. Anne sütünün diğer özelliği bebeğinizin bağışıklık sistemini inanılmaz seviyelerde güçlendirmesidir. Anne eğer yeterince süt ile bebeğini emziriyorsa genellikle mide üşütmesi gibi rahatsızlıklarla karşılaşılmaz. Mama ile beslenen ve anne sütünü yeterince alamayan bebekler bu konuda çok şanssızdır. 

Anne sütünü bırakan bebekler daha sık mide üşütmesi yaşayabilirler. Bebeğin vücudu mikroplarla ve değişik ortamlarla başbaşa kalır. Bu yüzden bu yaşlarda rastlanılan hastalıklar, bağışıklık sistemini güçlendirecek ve aşı vazifesi görecektir. Fakat bebeği hasta olduğunda kendi kendine bırakmak ve iyileşmesini beklemek oldukça riskli bir durumdur. Bunun için müdahale edilmeli gerektiğinde tıbbi destek alınmalıdır.

Bebeklerde Mide Üşütmesi Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizin olağan zamanlardan daha huzursuz olması mide üşütmesinin ilk sinyalleridir. Bebekler gaz problemleri ya da altının değiştirilmemesi halinde de aynı tepkileri verebilir. Bebeğinizin mide üşütmesi yaşadığını bu huzursuzluğun gün boyu devam etmesinden ve ishal olmasından anlayabilirsiniz. Bebeklerin dışkıları normalde de yetişkinlere göre daha cıvıktır ancak ishal oldukları zaman neredeyse su kıvamına gelir.

Bazı bebekler mide üşütmesinden kaynaklı titreyebilir ve ateşi çıkabilir. Bebeğinizi üşüyor zannedip üzerini örtmeniz ya da evin ısısını yükseltmeniz bebeğinizin havale geçirmesine neden olabilir. Bu nedenle bebeğin ateşi çıktığında üzerini örtmemeniz ve daha ince giydirmeniz gerekir. Bebeğinizi tamamen soyarak, çıplak bedenle durması da zararlıdır. Eğer bebeğinizin ateşi 38 dereceyi geçerse anında hastaneye götürmelisiniz.

Mide üşütmesi yaşayan bebekler bazen karın ağrısı yaşayabilir ve kusabilir. Eğer her aldığı besin sonrası kusmaya devam ediyorsa yine en kısa zamanda doktor gözetiminde olması önerilir.

Bebeklerde Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Bebeğiniz eğer hala anne sütünden kesilmediyse tek yöntem anne sütü ile beslemek olacaktır. Mide üşütmesi ile bebekler hem ishal hem de kusmaya bağlı olarak yoğun bir sıvı kaybı yaşarlar. Bebeğinizi emzirmeniz sıvı kaybını önleyecektir.

Eğer anne sütü yeterli değilse başka bir şey uygulamadan doktora danışmanız en mantıklısı olacaktır. Bu hastalığın atlatılması için anne sütüne bolca ihtiyaç duyulur.

Ek gıdaya geçen bebekler ve küçük çocuklar bu konuda daha şanslıdır. Bebeğinize doktorun tavsiye ettiği şurupları vererek mide üşütmesini geçirebilirsiniz.

Bebeklerde ve Çocuklarda Mide Üşütmesi Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Mide üşütmesi bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Ortamdan, sudan, gıdalardan kaynaklı olabilir. Bebeğinizi olabildiğince hijyen konularına uygun büyütmeniz gerekir. Her ortama girmemesinde fayda var. Bebeklerde genellikle yabancı tuvaletlere girildiğinde mide üşütmesi yaşanabilir. Tuvalet temizliğine uyulduğu takdirde mide üşütmesine yakalanma riski de azalacaktır.

Kreşlerde çocuklar ortak tuvalet kullandıkları için bu hastalığa yakalanabilirler. Bu yüzden okulda ishal ya da mide üşütmesi rahatsızlığı olan bir çocuk var ise çocuğunuzu evde tutmanız daha doğru olacaktır.

Dengeli beslenen bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemleri daha güçlü olur. Bebeğinize abur cubur yedirmek yerine yediğiniz yemeğin suyundan, el yapımı yoğurttan ya da meyve pürelerinden vermeniz daha sağlıklı olmasına olanak tanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top