Close

Bebeklerin Gaz Sorunu

Gaz sancıları yüzünde acı çeken bir bebeği rahatlatmak zaman zaman zor olabilir. Zaten bitkin, stresli ve sinirli olan yeni ebeveynler açısından durum içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bebeğinizde gaz sancıları varsa, umutsuzluğa kapılmayın. Bebeğinizi (ve kendinizi) biraz rahatlatmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Bebeğinizin Rahatsız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

İlk olarak, bebeğin gerçekten gaz ağrısı çektiğini tanımlamanız gerekir. Tüm bebekler belirli bir dereceye kadar ağlarlar çünkü bu onların etrafındaki çocuklarla birincil iletişim araçlarıdır. Ancak gaz ağrılarıyla ilişkili ağlama, yorgun, aç veya sıkılmış bir ağlamadan farklıdır. Bir gaz ağrısı çığlığı, diğerlerinden daha keskin ve daha zıvanadan çıkmış olacaktır. Bebeğin rahatsızlık içinde bacaklarını yukarı çektiğini de görebilirsiniz. Bu iki işaret birleştirildiğinde, bebeğinizin aşırı gaz yüzünden sancı çektiğinden emin olabilirsiniz.

Gaz ağrıları kısmen olgunlaşmamış bir sindirim sistemine bağlıdır. Bebek besinleri anne sütü yüzünden, gaz kabarcıkları oluşabilir ve midede veya bağırsaklarda sıkışabilir. Hava kabarcıkları, emzirirken veya biberondan havanın yutulmasından veya aşırı ağlamadan da kaynaklanabilir. Bu kabarcıklar sıkıştığında, bir bebeğin karnında ağrılı baskıya neden olabilirler.

Bebeğinizde gaz sancıları varsa, yapabileceğiniz ilk şey, anne sütündeki veya tükettikleri formüldeki gazlılığın bir kısmını ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Emziriyorsanız, süt, soya ve yer fıstığı ürünlerini diyetinizden çıkarmak ve daha sonra bebeğin nasıl tepki verdiğini görmek için yavaş yavaş bu ürünleri yeniden kullanmak faydalı olabilir. Ayrıca, fasulye ve lahana veya brokoli gibi gazlı sebzelerden uzak durmaya çalışın ve kafein alımınızı en aza indirin.

Ayrıca bebeğinizi beslerken düzenli olarak geğirdiğinizden de emin olmalısınız. Bebeğiniz bir şişeden içiyorsa, fazla hava almamaları için biberon ucunun doğru boyutta olduğundan emin olun. Emziren anneler ayrıca bebeğin her memeye yeterli zaman harcadığından emin olmalıdır, böylece bebek, laktoz bakımından yüksek ve gazlaşmaya neden olan sütleri daha rahat sindirebilir..

Tüm bunları hesaba katıldığında bile, bazı bebekler gazla zor anlar yaşayacaktır. İyi haber şu ki, bebeğinizi rahatlatmanıza yardımcı olacak birçok farklı yol var.

Bisiklet” Bacakları

Bebeğinizi sırtüstü yerleştirin ve bacaklarını bisiklet hareketiyle hareket ettirin. Bu, mideleri üzerinde gazı hareket ettirebilecek küçük bir baskı oluşturur.

Bebeğinize karnını düzenli olarak denetleyin. Bu sadece gaz kabarcıklarının geçmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda baş ve boyun gelişimleri için de iyidir.

Onları Taşıyın

Bebeğinizi ya yüzleri elinize tutturulmuş önkolunuza uzanarak, bacaklar dirseğinize yaslanmış olarak ya da bebek taşıyıcısında ya da askıda dik olarak taşıyın. Bu, gazını hareket ettirmek için karnına yeterince baskı uygular.

Bebeğinizi sırtüstü yerleştirin ve göğüs kafesi altında ve bez alanlarına doğru küçük, nazik, saat yönünde daireler çizerek karnına parmak uçlarınızla masaj yapın.

Doktorunuzun onayıyla, gaz kabarcıklarını kırmak için simetikon gibi gaz yardımcılarını deneyebilirsiniz. Tabii ki, bebeğiniz bu ilaçları denedikten sonra hala mücadele ediyorsa, doktorunuzdan tavsiye alın. Ayrıca tüm bunların ötesinde, bunun sindirim sistemi olgunlaştıkça geçecek kısa bir aşama olduğunu unutmayın. Yakında ağlama, gülümsemeler ve mutlu anlarla yer değiştirecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top