Close

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Hırıltısı

Yenidoğan bebeklerde en çok rastlanan durumlardan biri burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığına sebep olan etkenler birçok farklı unsurlardan kaynaklanabiliyor da olsa genel olarak soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen üst solunum yolu enfeksiyonlarından dolayı oluşur.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?

 • Üst solunum yolu enfeksiyonu, burun tıkanıklığına ve beraberinde hırıltıya sebep olan en önemli faktördür.
 • Bebeklerde burun tıkanıklığına neden olan bir diğer unsur ise bebeğin bünyesinin inek sütüne olan alerjik reaksiyonundan kaynaklı olarak meydana gelen burun mukozası ödemidir.
 • Geniz eti de burunda tıkanıklığa sebep olan önemli faktörlerden biridir.
 • Yenidoğan bebeklerde, tiroid hormonunda görülen eksiklikler de burun tıkanıklığı ve hırıltıya sebep olur.
 • Özellikle prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerde ve SMA olarak bilinen sinir ve kas sistemi hastalığı bulunan bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltı görülmesi oldukça sıkça rastlanan bir durumdur.
 • Bebeğin burnunda doğuştan var olan yapısal bozukluklarda tıkanıklık ve hırıltı oluşumunu beraberinde getirir.
 • Burun tıkanıklığına ve hırıltıya, diğer sebeplere nazaran daha az etkisi bulunsa da, bazı burun damlalarının gereğinden fazla kullanımının da yol açtığı biliniyor.
 • Emziren annelerin kullandığı bazı ilaçların da anne sütünden geçerek bebekte burun tıkanıklığı ve hırıltı oluşumunu tetiklediği tespit edildi.
 • Kuru havanın bebeklerde burun tıkanıklığına sebep olduğu bilinen en net sebeplerden biridir. Özellikle kış aylarında, kaloriferlerin de ısı yaymasından kaynaklı olarak fazlasıyla kuruyan hava, bebeklerde bu tip sıkıntılara yol açabilir. 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Serum Fizyolojik: Tuzlu su olarak bilinen serum fizyolojik, yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak gelişen hırıltı oluşumunu tedavi etmede en sık başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir. Serum fizyolojik, eczanelerde tek kullanımlık damlalar ya da daha uzun süreli kullanım için uygun olan sprey şeklinde bulunur. Serum fizyolojik bulamadığınız durumlarda, evde kendiniz hazırlayabileceğiniz tuz ve su karışımı ile de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.
 • Burun Spreyi: Bebekler için özel üretilmiş olan burun spreyleri de, tıkanıklık ve hırıltı tedavisi için etkili olabilir. Burun spreyleri, burun mukozasının nemini de koruduğundan dolayı, bebeğin çok daha rahat nefes alabilmesini sağlar. Burun spreyinin gereksiz şekilde fazla kullanımı çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabileceği için doktorunuzun önerdiği dozun dışına çıkmamanız oldukça önemli bir detaydır.
 • Burun Aspiratörü: Serum fizyolojik ve burun spreyi kullanımına rağmen burun tıkanıklığı geçmiyorsa, bu aşamada burun aspiratörü kullanımına başvurulabilir. Eczanelerden ve bebek ürünleri satan mağazalardan temin edebileceğiniz burun aspiratörleri iki çeşittir:

-Pompa biçimindeki burun aspiratörü

-Nefesiniz ile çekim sağlayabileceğiniz burun aspiratörü

Burun aspiratörünün gereğinden fazla ve yanlış şekilde kullanımı birtakım sorunlara yol açabileceğinden,kullanım şekliyle ilgili yeterli bilgiye sahip olmadan işleme başlamamalısınız.

 • Anne Sütü: Mucizevi bir besin olan anne sütü, bebeklerde görülen burun tıkanıklığının tedavisinde de önemli bir yere sahiptir.
 • Temiz Hava ve Nem Kontrolü: Bebeğin bulunduğu ortamın düzenli aralıklara havalandırılması burun tıkanıklığını önlemede etkili bir yoldur. Ayrıca odadaki nem oranının doğru ayarlanması da bu hususta oldukça önem arz eder.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top