Close

Bebekte Mide Üşütmesi

Pediatrician doctor examines newborn with stethoscope

 

Bebeklerde mide üşütmesi sindirim yolunda meydana gelen bakteriyel bir enfeksiyondur. Bu durum virüs veya parazitlerin vücutta oluşturduğu bir rahatsızlıkla ortaya çıkar. Bebeklerde mide üşütmesi boşaltım yollarında meydana gelen sorunlar sebebiyle hemen anlaşılır. Bu sebeple mide üşütmesi yaşayan bebekler ishal, karın ağrısı ve kusma gibi ciddi belirtiler gösterebilir. Bu durum bebeklerde ciddi huzursuzluklar ve sürekli ağlama nöbetleriyle daha da ciddi bir hale gelebilir. Vücuda giren bir bakteri, virüs veya parazit besinlerden vücuda alınmış olabilir. Bebek sindirim kanalında enfeksiyon ile karşılaştığında sindirim kanalı zarar görerek mide üşütmesi belirtileri verir. 

Bebekte mide üşütmesine iyi gelecek bazı besinler şöyle sıralanabilir:

 • Bebeğinizde mide üşütmesi belirtileri gözlendiğinde sıvı alımı artırılmalıdır.
 • Kusma sorunu yaşayan bebeğiniz için az miktarda ve sık sık sıvı verilmelidir.
 • Eğer bebeğiniz hala anne sütü ile beslenme döneminde ise anne sütünden başka hiçbir sıvı vermeyin, anne sütü azar azar verilebilir.
 • Doktorun vereceği tüm önerilere uyarak, hangi besini vermeniz gerektiğini uzmanından detaylıca öğrenin.
 • Kendi yöntemlerinizi uygulamadan önce mutlaka uzman bir doktora başvurun.

Bebeklerde Mide Üşütmesi Olmaması İçin Hangi Önlemler Alınabilir?

Yapılacak bazı önlemlerle bebeğinizin midesini üşütmemesini sağlayabilirsiniz. O önlemler şöyle sıralanabilir:

 • Öncelikle tüm önemli hijyen kurallarına uymanız gereklidir. Annelerin ilk dikkat edeceği konularından biri olan hijyen kuralları bebekler için de oldukça önemlidir. 
 • Bebekte yaşanan mide sorunun ana kaynağı besinlerden veya sudan aldığı bakteri, virüs veya parazittir. Bu sebeple anne adayları kendi hijyen kurallarına dikkat ederek bebeğin de hijyenini sağlayabilir. 
 • Bebekler yetişkinlere göre çok daha hassas oldukları için ellerin sık sık yıkanmasına, bebeğin odasının havalandırılmasına, dışardan gelinen kıyafetle bebeğe temas etmemeye, bebeğin yüzüne, burnuna sürekli dokunmamaya ve daha buna benzer birçok kurala uyularak bebeklerde oluşabilecek mide üşütmesinin önüne geçilebilir.
 • Mide üşütmesinin önlenmesi amaçlı hijyen kurallarının yanında bebekler dengeli ve sağlıklı beslenmelidir. Enfeksiyona sebep olabilecek gıda ürünleri mutlaka iyice yıkanmalıdır. Bebeğinizi probiyotik ürünlerle beslemek bu enfeksiyon risklerine karşı bir bariyer görevi görebilir. 
 • Bebeğinize marketten aldığınız yoğurt yerine kendi yaptığınız katkısız yoğurdun suyunu ve kendisini yedirerek bebeğinizi viral enfeksiyonlardan da korumuş olursunuz. Bebeklerin bağırsakları için çok faydalı bir probiyotik olan yoğurt sayesinde bebeğiniz birçok enfeksiyondan korunmuş olacaktır. Miktarı mutlaka uzman doktora danışılarak kullanılmalıdır.
 • Bebeklerde mide üşütmesi sorunları için birçok yöntem mevcuttur. Bitkiler, gıdalar veya karışımlar mide üşütmesi için kullanılır. Bebekte yaşanan mide üşütmesi sorunu için ilk olarak uzman doktor tavsiyesi alınmalıdır. Her bebek için aynı yöntemin kesin çözüm getirdiği düşünülmemelidir. Bu sebeple ilk olarak uzman doktordan tavsiye alarak evde yapılacak olan tüm yöntemler hakkında doktorun bilgisini alabilirsiniz. 
 • Bebeklerimizin sağlığı büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden sağlıkları için uzman eller en doğru çözüm olarak görülmelidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top