Close

Aşı Takviminde 2. Ay Aşısı

 

Bebeğiniz 2. ayına ulaştığında yaptırmanız gereken bazı aşılar vardır. Dünya üzerinde gözle görülen şeyler olduğu kadar görülmeyen şeyler de olduğu için, virüslerden ve mikroplardan korunmak için bu aşıları yaptırmanız gerekir. Bebeklerinizin aşı takvimine uyarak düzenli aşılarını yaptırmalısınız. 2. ayda yapılan aşılar karma, verem ve pnömokok aşılarıdır.

Beşli Karma Aşısı

Beşli karma aşı 5 adet hastalıktan korur. Tek enjeksiyonda 5 aşıyı birden barındırır. Difteri hastalığı; solunum yollarını, sinir sistemini ve kalbe etki yapan ciddi bir hastalıktır. Zararlı bir bakteri ile ortaya çıkar. Ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir hastalıktır. Boğmaca hastalığı; yine bakteriler yüzünden ortaya çıkan çok ciddi bir hastalıktır. Bir yaşından küçük olan bebekler için çok ağır bir hastalıktır. Tetanoz; pas, kirli toprak ile ortaya çıkan yaraların içinde gelişen toksinlerden kaynaklı bir hastalıktır. Tedavi edilmezse ölüme yol açabilir. Çocuk felci; aşı ile dünyadan yok etmeye çalıştığımız aşırı ciddi bir hastalıktır. Aşı uygulaması sayesinde Türkiye’de çocuk felci vakasıyla yıllardır karşı karşıya gelmemektedir.

Verem Aşısı

Akciğer veremine olan koruması yarı yarıyayken, yaygın olan verem menenjitine karşı %80 oranında koruma sağlar. Bu aşı uygulandıktan sonra birkaç gün su değmemesi gerekir. Bu aşıdan sonra yara şeklinde kabuklaşan bölgede sonsuza kadar taşıyacağınız bir iz kalır. Çok nadiren de olsa bazı bebeklerde koltuk altındaki lenf bezlerinde şişme oluşmasına sebebiyet verebilir fakat bu şişme tedaviye gerek duymaksızın iyileşir.

Pnömokok Aşısı

Pnömokok aşısının yapılmasındaki amaç pnömokok bakterilerinin sebep olduğu, zatürre, kan zehirlenmesi ve menenjit gibi olması muhtemel olan ve sonuçları ölüm olan hastalıklardan korumaktır. Pnömokok bakterisi bir de genel olarak, kulak iltihabı ve sinüzit gibi gündelik yaşam kalitesini düşüren hastalıklara da neden olur. Her pnömokokal menenjit olan çocuklardan 15 tanesinden biri yapılan tüm tedavilere rağmen vefat edebilir. Pnömokok bakterisi öksürük ve hapşırma ile yayılır. Hasta olmamalarına rağmen herkes bu bakteriyi barındırıyor olabilir. Bu aşıyı yaptırarak bakteriye karşı bebeğinize bağışıklık kazandırmış olursunuz.

Neden Aşı Yaptırmalısınız?

Aşı yapmak aslında, dışarıdan yabancı olan bakteri ve virüslere karşı, bağışıklık sisteminin hazırolda bekletilmesini sağlamak için yapılır. Aşının yapılmasıyla beraber, insan vücudunda bulunan bağışıklık sisteminin, gelen virüsleri ve bakterileri kolay bir şekilde tanımlar ve saldırarak yok eder. Aşı sayesinde, bağışıklık sistemi mikroorganizmayla henüz karşılaşmadan tanımlar ve karşılaştığı anda yok eder. Buna bağışıklık kazanmak denir. Aşı sayesinde vücut, yapılan aşıya bağlı olarak yok edeceği virüsü tanımlayabilir ve ne gibi bir yöntemle yok edeceğini tanımış olur. Aşılar hem bebeğinizi hem de diğer insanları korur. Aşıların gereksiz veya zararlı olduğunu söyleyen kişilere “aşı karşıtı” denir. Bu kişiler bebeklerinin hayatlarını tehlikeye attıklarının farkında değildir. Aşı günümüz teknolojisinin bulduğu en büyük buluşlardan biridir. Siz siz olun, bebeğinizin aşılarını eksiksiz yaptırmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top