Close

Gebelikte yaşayacağınız bel ağrıları neden olur ve çözüm yolları nelerdir?

Gebelikte bel ağrılarına karşı çözüm önerileri

Gebelik her hâli ile alışılması gereken ve beraberinde bazı sorunlara yol açan bir süreçtir. Önemli olan bu sancılı süreci sağlıklı bir şekilde yürütmektir. Peki bu sürecin içinde yer alan ve alışılması gereken bir durum olan bel ağrılarına karşı çözüm yolları nelerdir?

Gebelikte bel ağrıları neden olur?

Gebelik süreci vücudunuzda pek çok şeyin değiştiği bir süreçtir. Bu değişimler bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için gereklidir. Bebeğinizin anne karnında rahat edebilmesi için vücudunuzda bazı değişimler meydana gelir ve vücudunuz bazı önlemler alır. Öncelikli olarak bebeğinizin gelişimi için ihtiyaç duyduğu her şey sizin yolunuzla ona ulaşır. Bu sebeple gebeliğiniz boyunca beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Dengeli ve düzenli beslenmek kilo almanıza sebep olabilir bu çok normaldir. Ve bu aldığınız kilolar bebeğinizin büyümesi ve karnınızın da şişmesi ile birlikte size bel ağrısı olarak etki edebilir. Gebelik süresince aldığınız kilolar ve bebeğiniz bel ağrılarına sebep olabilir. Bununla birlikte yine göbeğinizin şişmesi ile birlikte oturma ve uyku pozisyonlarınız da değişmekte bunlar da bel gebelikte bel ağrılarına sebep olabilmekte. Peki gebelikte bel ağrılarına çözüm yolları nelerdir? Ne gibi önlemler gebelikte bel ağrısına çözüm olur?

Gebelikte bel ağrılarına karşı çözüm ve önlemler nelerdir?

Gebelikte bel ağrısı şikayetini mutlaka doktorunuzla konuşarak önlem ve çözüm yolları aramanız tavsiye edilir. Bununla birlikte kendiniz de bazı önlemler alabilir ve bel ağrısına çözüm bulabilirsiniz. 

  • Burada önemli faktörlerden bir tanesi basit egzersiz hareketleri ve yürüyüşlerdir. Bunlar belinizin ağrısını dindirmek için yardımcı olacak durumlardır. Gün içerisinde sıkça uzanmak ya da oturmak sandığınızın aksine belinizin daha fazla ağrımasına sebep olabilir. Bu sebeple günde birkaç hareket ve biraz yürüyüş rahat bir nefes almanıza yardımcı olacaktır. 
  • Tavsiye edilen bir diğer önlem de düz tabanlı ayakkabı tercih etmektir. Çünkü topuklu ayakkabılar bel ağrısını tetikleyen etmenlerdendir. 
  • Gün içerisinde uzanırken ayaklarınızın altına minder koymak yoluyla ayaklarınızı yüksekte tutmak belinizi rahatlatacak yollardan bir tanesi olabilir. 
  • Önemli olan noktalardan bir tanesi de yere eğilme durumudur. Gebelik süresince yerden bir şey almak için eğilmemeniz tavsiye edilir. Eğer eğilmeniz gerekiyorsa bunu mümkün olduğunca dizlerinizi kırarak yapmaya çalışın. 
  • Son olarak bel ağrınızın sebebine bağlı olarak ağrıyan bölgeye sıcak bez koymak da rahatlama sağlayacak yollardan bir tanesidir. 

Gebelikte bel ağrılarına çözüm yolları ararken kendi fiziksel özelliklerinizi ve bel ağrılarınızın sebeplerini bir uzman ile araştırıp kendinize en uygun çözüm yolunu bulmanız tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top