Close

Beloc Ne İçin Kullanılır?

 

Kalbinizde ritm bozukluğu varsa veya kalp yetmezliği yaşıyorsanız, hekiminizin önerisiyle Beloc kullanabilirsiniz. İlacın etkin maddesi olarak metoprolol süksinat kullanılır. Gündelik yaşam içerisinde fiziksel ve zihinsel çalışma nedeniyle stres oluşabilir. İlacın etkin maddesi metoprolol stresin kalbinizde oluşturduğu etkiyi en alt düzeye indirger.Böylelikle, bu koşullar altında kalp atım hızınız azalır. Eğer, kalp ritminizde bozulma ya da nabzınızda yavaşlama gibi sorunlar yaşıyorsanız, uzman doktorunuzun önerdiği şekilde kullanacağınız Beloc sayesinde bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca, tıbbi öykünüzde kalp krizi bulunuyorsa Beloc aynı sorunu yaşamamanız açısından etkili bir ilaç olarak ön plana çıkar. 

Beloc Ne İçin Kullanılır?  

Kalp sağlığı insan hayatı için oldukça önemlidir. Gündelik yaşamda stres çoğu kişinin kalp sağlığını olumsuz yönde etkiler. Eğer,kalp hastasıysanız ve kalp krizi geçirme riskiniz bulunuyorsa hekiminizin reçete edeceği şekilde Beloc kullanarak bu riski en aza indirebilirsiniz. Ayrıca, nabız atım hızınızda yavaşlama varsa, Beloc ile bu sorun ortadan kalkar. Bunun yanı sıra ilacın yüksek tansiyonu olan  erkek hastalarda kalp damar hastalıklarından ötürü ölüm riskini azalttığı çeşitli çalışmalarla saptanmıştır. 

Beloc şu hastalıklar için kullanılır:

 • Yüksek kan basıncı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Kalp yetmezliği,
 • Kalp çarpıntıları,
 • Düzensiz kalp aktivitesinin (aritmi)  belirli türlerinde 
 • Migrende koruyucu tedavi 

Beloc, belirtilen rahatsızlıkların tedavisinde düzgün kullanıldığında son derece etkili bir ilaç olarak ön planda yer alır. 

Beloc Nasıl Kullanılır? 

Kalp ve tansiyon rahatsızlığınız için Beloc kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle bir uzman doktora görünmeniz gerekir. İlacı doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullandığınızda ilacın faydalarını kısa sürede görebilirsiniz. Eğer, doktorunuz herhangi bir kullanım şekli önermedi ise doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz. Beloc kontrollü salımlı bir ilaçtır. Dolayısıyla, kalbinizi ve tansiyonunuzu gün boyu kontrol altına alabilir. İlacı günde 1 tane almanız yeterli olur. Beloc tablet formunda bir ilaç olduğu için ağız yoluyla alınır. Eğer,tablet büyük gelirse bölerek alabilirsiniz. Tableti ezmeden ve çiğnemeden en az yarım su bardağı suyla bir bütün olarak yutun. Beloc kullanmayı herhangi bir nedenden ötürü bırakmak istiyorsanız, ilacı bırakmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. 

Beloc Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler 

Beloc kullanmadan önce bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler bulunur. İlacı bu bilgiler ışığında doktorunuzu haberdar ederek kullandığınızda etkisini daha iyi görebilirsiniz. Gerekirse doktorunuz ilacı farklı bir ilaçla değiştirebilir. Beloc kullanmadan önce bilmeniz gereken unsurlar;

 • Kan dolaşım bozukluğunuz varsa,
 • İleri derecede böbrek yetmezliğiniz bulunuyorsa, 
 • Kendiliğinden gelişen kalp krampı dolayısıyla kaynaklanan göğüs ağrınız varsa,
 • Astım hastalığınız varsa,
 • Bedeninizde yüksek miktarda asidik maddeden dolayı şiddetli akut rahatsızlığınız bulunuyorsa Beloc ilacını dikkatli kullanmanız ve doktorunuzu bilgilendirmeniz şarttır. 

Beloc Olası Yan Etkilere Sahip mi? 

Bütün ilaçlarda olduğu gibi Beloc kullanan kişiler de ilacın yan etkilerine maruz kalabilir. Bu yüzden sağlığınızla ilgili olumlu veya olumsuz bilgileri doktorunuzla paylaşmanız ilacın etkisini en kısa sürede görmenizi sağlar. Eğer, 

Başınız  ağrırsa,

Sersemlik hissederseniz,

Başınız dönerse,  

Nabzınızda yavaşlama olursa,

Çarpıntınız olursa,

Ellerinizde ve ayaklarınızda soğukluk hissederseniz,

Karın ağrınız olduğunda,

Mide bulantısı,

İshal veya kabız olduğunuzda,

Yorgunluk hissederseniz 

İlacın olası yan etkilerine maruz kalmış olabilirsiniz. Bu durumda hemen doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top