Close

Beynin süpürgesi olarak da bilinen karabaş otu

Karabaş otunun faydaları nelerdir?

Karabaş otu, geleneksel tıpta beyin süpürgesi adıyla da bilinir. Bunun sebebi nörolojik hastalıklar için eski tıp âlimlerinin reçetelerine girmiş bir bitki olmasıdır. Karabaş otu, daha çok vücudun dış kısımlarına fayda sağlamakla birlikte kısmen iç organlar için de faydalıdır. Özellikle ruh ve sinir sağlığı üzerindeki olumlu etkileri ön plana çıkıyor olsa da, cilt ve saç sağlığı ve hepsinin yanında doğal bir parfüm olarak kullanılma özelliği de vardır.

Karabaş otu nedir?

Karabaş otu, ülkemizde yoğun olarak Batı Anadolu bölgelerinde kendiliğinden yetişir. Çeşitli kullanım alanları olması nedeniyle kültürü ve yetiştiriciliği yapılır. Dünyada yaygın olarak Orta Avrupa’da görülür. Haziran ve temmuz aylarında açan çiçekleri taze veya kurutulmuş halde kullanılabilir. Taze çiçeklerinden elde edilen uçucu yağının pek çok şifalı özelliği bulunur. Anadolu’nun bazı bölgelerinde reçeli bile yapılmaktadır.

Karabaş otu, en şifalı bitkilerden biri sayılan lavantayla aynı aileye mensuptur. Yalancı lavanta, keşiş otu ve gargan isimleriyle de tanınmaktadır. 

Osmanlı Devleti döneminde koleraya karşı kullanılması için ferman çıkarılmıştır. 1. Dünya Savaşı’nda mikrop öldürücü olarak kullanılmıştır.

Karabaş otunun faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Karabaş otu çok geniş bir yelpazede cilt sağlığına fayda sağlamaktadır. Pek çok cilt problemine karşı oldukça etkilidir. Bu özelliğinden dolayı cilt bakımı ve kozmetik malzemelerinde yaygın olarak kullanılır. Akne tedavilerinde, ciltte meydana gelen kızarma ve şişliklerde etkilidir. Bunun yanında egzamada da başarılı sonuçlar verir. Kaşıntıları rahatlatıcı özelliği vardır. Karabaş otunun yaraları iyileştirme sürecini hızlandırdığı ve dezenfekte ettiği eski çağlardan beri bilinmektedir. Ciltte meydana gelen kırışıklıkları gidererek cildin yaşlanma sürecini yavaşlatmaktadır. Kırışıklıkla mücadele edilmek istenen bölgeye 2-3 damla karabaş otu yağı damlatılıp masaj yapılması önerilir.

Karabaş otunun içerisinde bulunan esansiyel yağların sakinleştirici etkisi vardır ve sinir sistemi üzerinde de oldukça etkilidirler. Bu nedenle evlerde odaların bir köşesinde kavanoz içinde yetiştirmek etrafa yaydığı koku ve aroma sayesinde depresyon sorunlarının çözülmesinde yardımcı olabilir.

Kaynatılmış 1 bardak suya karabaş otu tomurcukları koyup bir saat demlemeye bıraktıktan sonra içmek, kandaki oksijen taşıyan hücrelerin güçlenmesini sağlamaktadır. Aynı karışımdan daha fazla hazırlayarak sabahları pamuk yardımıyla yüzünüzü temizlemek cilt sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilir.

Karabaş otu yanıkların tedavisinde de kullanılabilir. Bunun için etkilenen kısma bir iki damla karabaş otu yağı damlatarak masaj yapmak yeterlidir. Aynı işlem ellerde ve dudaklarda meydana gelen çatlak sorunlarına ve böcek ısırıklarının tedavisine de iyi gelir. Ayrıca tomurcuklarını direkt olarak cilde uygulamak da mümkündür.

Karabaş otunun zararları

Karabaş otunun sağlık için herhangi bir tehdit oluşturmadığını söylemek mümkündür. Ancak ağız yoluyla alındığında kabızlık, baş ağrısı ve iştah artışı gibi yan etkileri olabilir. Bu sebeple doktora danışmadan ve çiğ olarak alınması önerilmemektedir. Yanlış ve aşırı kullanımı sonucunda cildi tahriş ve tahrip edebilir. Merkezi sinir sistemindeki etkileri nedeniyle epilepsi hastalarının kullanmamasında fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top