Close

Boğaz ağrısına iyi gelecek 7 kolay yöntem

Boğaz ağrısı özellikle kış aylarında sıklıkla maruz kalınan hastalıklardan biridir. Yemek yerken, yutkunurken ve hatta konuşurken bile aşırı derecede rahatsızlık hissi uyandıran boğaz ağrısını, evde yapabileceğiniz bitkisel yöntemlerle geçirmeniz mümkün.

Boğaz ağrısının nedenleri

Boğaz ağrısının asıl nedeni, boğaz bölgesinde oluşan enfeksiyondur. Soğuk algınlığı, grip, faranjit, boğaz iltihabı gibi hastalıkların belirtileri boğaz ağrısı ile başlar. Önüne geçilmediği takdirde ise hastalığın ilerlemesine ve bağışıklık sisteminin tamamen zayıflamasına neden olur.

Boğaz ağrısı sonucu;

İlerleyen boğaz ağrısı bölgede iltihaba neden olur. Boğaz iltihaplanması ise yüksek ateşlenmelere sebep olabilir. Özellikle çocuklarda kış aylarında sıklıkla rastlanan boğaz enfeksiyonları için, başlangıç aşamasında tespit edilip tedavi edilmesi önemlidir.

Boğaz ağrısına iyi gelen yöntemler

Henüz ileri boyutlara ulaşmamış boğaz ağrılarını evde pratik yöntemlerle durdurmanız mümkün. Boğaz ağrılarına iyi gelen yöntemleri ekte sıraladık:

Gargara yapmak: Boğaz ağrılarını hafifletmenin en iyi yollarından biri gargara yapmaktır.

  • Tuz; bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırın ve gargara yaparak boğazınızı temizleyin.
  • Adaçayı; kaynatılmış bir bardak suya, 2 çay kaşığı adaçayı ekleyerek 5 dakika bekletin. Sonrasında gargara olarak kullanabilirsiniz.
  • Meyan kökü çayı; 1,5 su bardağı suyu kaynattıktan sonra bir tutam meyan kökünü ekleyerek yaklaşık 5 dakika kaynatmaya devam edin. Ocaktan aldıktan sonra çayı süzerek gargara yapabilirsiniz. İsterseniz, suyu süzdükten sonra bal ve limon ekleyerek çayı içilir hale de getirebilirsiniz.
  • Okaliptüs çayı; iki bardak suyu kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve 5 okaliptüs yaprağını ekleyin. 5 dakika kadar beklettikten sonra suyunu süzün ve gargara olarak kullanın.
  • Papatya çayı; bir bardak kaynamış suya 2 tatlı kaşığı kuru papatya çiçeği ekleyin ve 3 dakika demlendirin. Suyunu süzdükten sonra gargaranız hazır.
  • Zencefilli – ballı çay; 1 bardak kaynatılmış suya yarım çorba kaşığı rendelenmiş zencefil ekleyin. Bir çay tabağı ile bardağın üzerini kapatın ve yaklaşık 5 dakika kadar bu şekilde bekletin. Zencefilli su ılındıktan sonra içine bir çay kaşığı kadar bal ekleyerek içebilirsiniz.
  • Karabiberli su; bir bardak su, bir çorba kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu, bir tatlı kaşığı karabiber ve bir tutam tuzu bir tencerede kaynatın. Ortalama 5 dakika kadar kaynaması biberlerin suyun içinde erimesi için önemli. Sonrasında çok ılımadan tüketin. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

 

scroll to top