Close

Burun tıkanıklığı yaşayan bebeğinize nefes aldıracak yöntemler

Yetişkin yaşlarda bile zorlanılan burun tıkanıklığı bir de bebeklerin başına gelince, ebeveynlerin panik olması oldukça normal bir durumdur.Bebeğinizin burnu tıkandığında öncelikle sebebini anlayıp ona göre yöntemler uygulayarak, rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda bebeklerde burun tıkanıklığına iyi gelebilecek yöntemlerin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Bebeklerde burun tıkanıklığı, alerjik durumlardan,grip veya soğuk algınlığı gibi durumlardan sonra ortaya çıkar.Bebekler, yetişkinler gibi sümkürme eylemini gerçekleştiremediği için ebeveynlere iki adet temel görev düşüyor; bebeğinizin burnunu sürekli açık tutmak ve nemlendirmek. Bunları sağlamak adına nasıl yöntemler kullanabileceğinizi aşağıda görebilirsiniz.

Tuz kullanarak bebeğinizi bu durumdan kurtarabilirsiniz.

İçeriğinde anti bakteriyel barındıran tuz sayesinde, bebeğinizin burun tıkanıklığına sebep olan virüs yada bakterileri tedavi edebilirsiniz. 1 çay kaşığı tuz ve bir bardak ılık su karışımını bebeğinizin burnuna damlatın. Bu damlatma işlemini yaparken sırt üstü pozisyonunda tutmanız gerekecek. 30-40 saniye sonra karnının üstüne çevirerek burnunun akmasını sağlayabilirsiniz. Bu karışıma serum fizyoloji adı verilmektedir.

Eczanelerde de bulabileceğiniz serum fizyolojiyi günde 3-4 kereden fazla kullanmamanız ve 4 günü geçtikten sonra bırakmanız önerilir.

Su ve anne sütünü de çözüm olarak denemelisiniz.

Bebeğinize,doktor takibiyle, yeterli miktarda sağlayacağınız sıvı burun tıkanıklığına çözüm olabilir. Anne sütü ve su alınması gereken sıvıların başında gelmektedir.

Yoğurt bir diğer yardımcı yöntem olabilir.

Bebeğinizin bakterilerle ve virüslerle savaşması için bağışıklık sistemini güçlü tutmanız gerekebilir. Bu anlamda yoğurt gibi probiyotik gıdalarla, güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Soğan denemekte faydası olan eski bir yöntemdir.

Sülfür içeriğine sahip olan soğanı doğrayıp odasında yatağına yakın bir yere koyabilirsiniz. Sülfür, bebeğinizin burnunun akmasına ve rahatlamasına sebep olabilir. Eski ama oldukça etkili olduğu söylenen bir yöntemdir.

Yastık seviyesiyle oynamak da yöntemler arasındadır.

Bebeğinizin yastığının seviyesini yükseltmek, bebeğinizin genzini açmaya yardımcı olacaktır. Bu durumda sümük dışarıya akabilir ve bebeğiniz rahat bir şekilde uyuyabilir.

Burun aspiratörü de kullanabilirsiniz.

Serum fizyoloji sonrası ya da yoğun akıntılarda uygulayabileceğiniz yöntemlerden biridir.

Güzel bir banyo neden olmasın.

Bebeğinize yaptıracağınız banyoda sıcağın etkisiyle, tıkanıklığa sebep olan durumlar akabilir ve bebeğiniz rahat nefes almaya başlayabilir.

Nemlendirme işlemlerini atlamayın.

Buhar makinesi olarak da adlandırılan nemlendirici bu anlamda size yardımcı olabilecek yöntemler arasındadır. Bebeğinizin yatağının yanına yerleştireceğiniz nemlendirici ile sümük sıvılaşabilir ve akması kolaylaşabilir.

Bu işlemleri yaparken bebeğinizin cildinin hassas olduğunu unutmayın. Daha sakin ve yavaş hareketlerle müdahalelerde bulunun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top