Close

Buzdolabındaki Kötü Kokulardan Kurtulmak İçin İpuçları

Zaman geçtikçe, buzdolabınızda nahoş kokuların oluşması doğaldır. Koku rahatsız edici olsa da genelde sakladığınız şeylerin daha hızlı çürümesine sebep olmaz. Bu kokuları buzdolabınızın içine kalıcı şekilde nüfus etmeden önce yok etmek istiyorsanız, bozulan yiyecekleri atarak işe başlayabilirsiniz. Ayrıca üst rafa bir bir tabak kahve telvesi ya da aktif karbon koymayı düşünebilirsiniz. İlk etapta kötü kokuları önlemek için, yiyecekleri bozulmaya başlar başlamaz atın ve her zaman hava geçirmez kaplarda saklayın.

İzlemeniz Gereken Basit Adımlar

Temizlemeye başlamadan önce buzdolabınızı prizden çekin. Buzdolabını temizlerken fişe takılı bırakırsanız, gelecek elektrik faturanız da artış olacaktır. Bazı yeni buzdolabı modellerinde “kapatma” düğmesi vardır. Eğer dolabınız bunlardan biriyse, fişten çıkarmak yerine kapatabilirsiniz.

Buzdolabınızı tamamen boşaltın (raflar, çekmeceler ve kapı kutuları). Yiyeceklere yakından bakın ve eğer herhangi bir bozulma varsa, çürümüşse veya kötü bir koku yayıyorsa, çöp kutusuna atın. Çoğu durumda, buzdolabınızdaki kötü kokular bu tip yiyeceklerden kaynaklanır.

Tüm işi 4 saat içinde başlatmaya ve bitirmeye çalışın. 4 saatten fazla dışarıda kalan kalan yiyeceklerin bozulabileceği veya yemek için güvensiz hale gelebileceğini unutmayın.

Taze yiyeceklerin bozulmasını önlemek için, buzdolabını temizlerken onları soğutucuya yerleştirin. Kapağı kapalı tutarsanız, buzdolabında saklanan yiyecekler bozulmadan temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz.

Buzdolabı duvarlarını ve zemini kabartma tozu ve su karışımı ile ovun. 1 bardak (128 g) kabartma tozunu 5 litre ılık suya eritin. Bu karışıma sıradan bir bulaşık süngeri batırın, hafifçe sıkın ve buzdolabının içini temizleyin. Buzdolabı duvarlarını, tavanını ve tabanını yıkayın. Kalan gıda lekelerini ovalamak ve çıkarmak için uğraşmalısınız.

Tüm rafları, kutuları ve diğer çıkarılabilir parçaları çıkarın ve yıkayın. Buzdolabının, sebze çekmeceleri ve rafların kendileri de dahil olmak üzere duvarlara bağlı olmayan tüm bileşenlerini çıkarın. Yeniden takmadan önce kabartma tozu karışımınızla yıkayın ve durulayın. Tüm parçaları iyice kurutmadan yerlerine asla takmayın.

Ayrıca sebze kutularının altına baktığınızdan emin olun. Bazen yiyecek parçaları ve kimi akıntılar, sebze kutularının altında birikebilir ve kötü bir koku yaratabilir.

İpucu

Asla cam veya plastiği çizebilecek bir sünger kullanmayın. Çıkarılabilir parçaları sirke veya sabunlu suyla temizleyin ve sonra durulayın ve iyice kurulayın.

Buzdolabının altındaki damlama kabındaki yiyecek artıkları temizleyin. Damlama tavası, buzdolabının alt kısmının altına oturan ince bir plastik tabladır. Damlama kabını kaplarını altından çıkarın, dikkatlice dışarı çekin ve içindekileri boşaltın. Ardından, süngerinizi kabartma tozu karışımına daldırın ve tekrar yerleştirmeden önce herhangi bir yiyecek lekesini damlama kabından silin.

Tüm buzdolabı modellerinde damlama kabı yoktur. Yani bu adımı atlayabilirsiniz. Yine de buzdolabının altını ovmak için zaman ayırın.

Arka rafta açık bir karbonat kabı tutun. Karbonatın kendisi koku yaymaz, ancak diğer aromaları emmek ve etkisiz hale getirmek için fena bir yöntem değildir.

Buzdolabınız özellikle kötü kokuyorsa ve aynı anda çok fazla koku alıyorsanız, bir fırın tepsisine bir şişe soda dökün ve gece boyunca buzdolabına bırakın.

Elma sirkesi ve suyu 1/3 oranında birleştirin. Karışımı bir tencereye dökün ve ocakta kaynatın. Buzdolabınızı bu karışımla da silebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top