Close

Cep telefonlarını pantolon cebinde taşımak kısırlık sebebi midir?

cep-telefonu-kisirlik-yapar-mi

Gelişen teknoloji ile birlikte cep telefonu kullanma yaşının her geçen gün küçülmesiyle beraber cep telefonu kullanma oranları artmaktadır. Ellerden düşmeyen, insanları adeta içine çeken cep telefonları bir çok sağlık sorununa yol açabilir. Öyle ki kısırlık bile yapabilir.

Ülkemizde ve dünyada gelişen teknolojiye ilgi çok büyüktür. Kadın-erkek, genç-yaşlı neredeyse herkes bir cep telefonuna sahiptir. İçimizdeki bitmek bilmeyen teknoloji açlığı bizi cep telefonlarına bağımlı hale getirmiştir. Tabi cep telefonların bize sağladığı kolaylıkları düşününce bu bağımlılık normal karşılanmaktadır.

Cep telefonunu cepte taşımak kısırlığa sebep olabilir

Cep telefonlarının kısırlık yapması ile ilgili yapılan araştırmalara göre cep telefonu radyo- frekans elektromanyetik radyasyonu sebebiyle kısırlık yaptığı ortaya çıkmıştır. Uygulanan deneyde, cep telefonunu cebinde taşıyan deneklerin başta %50- 80 olan sperm hareketinde % 8 oranında azalma gösterdiği gözlemlenmiştir.

Cep telefonu kullanmanın neden olduğu diğer hastalıklar

Göz kuruluğu sendromu

Göz kuruluğu sendromu, ekrana sürekli göz kırpmadan bakma sonucu oluşan bir hastalıktır. Eğer erkenden önlem alınmaz ise, göz kuruluğu sürekli yaşanan bir problem haline dönüşüyor.

Beyin tümörü oluşması

Cep telefonu kullanımı uyku düzenini büyük oranda etkiliyor. Bozulan uyku düzeni beyinde tümör oluşmasına sebep oluyor ve bu hastalığa engel olmak tamamen cep telefonu kullanıcılarının elinde.

Tekstonik: SMS bağımlılığı

Daha önce yaşlılarda görülen tendinit rahatsızlığı gençlerde çok fazla SMS yazmaya bağlı olarak artmaya başladı. Tendinit, tendonların incelmesinden kaynaklanıyor. Bu hastalıkta omuz ve kolların zorlanmasıyla gelişme gösterir.

Nomofibi

Nomofibi, diğerlerinin aksine psikolojik bir hastalıktır. Nomofibi hastalığı telefonu kaybetme, düşürme veya herhangi bir hasar verme endişesi taşıma hastalığıdır. Modern çağın yeni hastalığı olarak adlandırılan nomofibi, kişiyi strese sevk ettiği için bir tür bağımlılık belirtisi olarak geçiyor.

Hayalet telefon sendromu

Hayalet telefon sendromu, telefon çalmadığı halde paranoyak bir şekilde çaldığının hissedilmesi durumudur. Bir tür bağımlılık olarak nitelendirilen bu durum, uzmanlarca bir tür hastalık olarak tanımlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top