Close

Çiçekleri Coşturmak İçin Ne Yapılır?

 

Hayatınızı renklendiren çiçeklerinizi coşturmaya çalışıyor ancak başaramıyorsanız bu tavsiyeleri inceleyebilirsiniz. Çiçeklerinizi coşturmak için öncelikle gübreye dikkat etmelisiniz. Çiçeklerin temel besin kaynağı gübredir. Gübrenin içinde başta bütün bitkiler olmak üzere çiçekler için de gerekli olan mineraller ve vitaminler bulunur. Bu minerallerin en başta geleni de potasyum, magnezyum, azot, demir, fosfordur. Ama bütün bitkiler için olduğu gibi çiçekler için de tabii ki organik gübre çok daha önemlidir.

Bu organik gübrelerden bir tanesi de sıvı solucan gübresidir. Sıvı solucan gübresi %100 organik olup hiçbir kimyasal içerik barındırmaz. Çiçeklerin ihtiyacı olan organik madde oranını artırır. Aynı zamanda bu gübreler antibiyotik etkisi yaratan doğal büyüme hormonları da barındırır. 

Gübre sorununu çözdükten sonra çiçeklerinizi coşturmak için şunları deneyebilirsiniz:

1.  Muz kabuğu ile çiçeklerinizi coşturabilirsiniz.

2.  Kuru mayayla çiçekleri coşturabilirsiniz.

3.  Yumurta kabuklarıyla çiçekleri coşturabilirsiniz.

4.  Çivi, yüzük, para gibi metal eşyaları saksının en altına koyarak çiçeklerinizi coşturabilirsiniz.

Kuru Mayayla Çiçek Nasıl Coşturulur?

·         Bir paket kuru maya

·         Bir bardak su

Bir bardak kuru mayayı bir bardak suyun içerisine boşaltın. Kaşıkla karıştırarak mayanın su içinde iyice erimesini sağlayın. Eridiğinden emin olduğunuzda bu karışımı çiçeğinize dökün.

Muz Kabuğuyla Çiçekler Nasıl Coşturulur?

Muz kabuğu potasyum ve fosfat açısından oldukça zengindir. Muz kabuklarını doğrayın. Doğradığınız bu muz kabuklarını cam bir kavanozun içerisine koyarak üzerine temiz su dökün. Ağzını kapatarak bu karışımı bir hafta bekletin. Bir hafta sonra aldığınız bu karışımı süzerek, elde ettiğiniz suyu çiçek diplerine dökün.

Yumurta Kabuklarıyla Çiçek Nasıl Coşturulur?

Yumurta kabuklarını suyla yıkayarak temizleyin. Temizlediğiniz yumurta kabuklarını bir kovaya koyun. Üzerine bol su dökün. Bir hafta bekletin. Sonra suyunu süzerek çiçeklerin diplerine dökün. Bundan kast edilen sulamanın çiçeklerin altındaki toprağa değecek şekilde yapılmasıdır. Kovada kalan yumurta kabuklarının üzerine tekrar su koyarak her seferinde çiçeklerinizi bu karışımla sulayın. Bu karışım menekşe, sardunya, yapraklı salon çiçekleri, aloe vera, kılıç, cam güzeli vb birçok çiçeğe iyi gelir.

Çiçek Toprağı Nasıl Zenginleştirilir?

Bir bitkinin iyi büyümesi için her şeyden önce sağlıklı bir toprağa ihtiyacı vardır. Toprağı zenginleştirebilmek için yapmanız gerekenler kısaca şunlardır:

·         Bahçe toprağı ve torf karışımı

·         Çay (Toprağın nemli kalmasını sağlar)

·         Yumurta kabuğu, muz kabuğu, kahve, tarçın

·         Aspirin (Aspirinin içerisinde salisilik asit vardır. Bu asit bütün bitkilerin hızlı köklenmesini sağlar)

Bu işlem için öncelikle yumurta kabuklarını ezerek işe başlayın. Muz kabuklarını küçük parçalar halinde doğrayın. İçerisine kahve, tarçın ve havanda ezdiğimiz aspirini katın. Elde ettiğiniz bu karışımı bahçe toprağı ve torfla karıştırın. En sonunda da bunları birbirine iyice harmanlayın. Bu şekilde çiçekleriniz için oldukça verimli bir toprak elde etmiş olursunuz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top