Close

Dicloflam

 

Dicloflam, oral yolla alınması ile birlikte bedende bulunan pek çok ağrı ve iltihabın etkisinin minimum düzeye indirilmesine yardımcı olur. Etken maddesi Diklofenakdır. Draje şeklinde alınan bir ilaçtır ve insanlar tarafında ağrıyı dindirmek için sıklıkla kullanılmaya başlanır. Dicloflam 1 bardak su ile, yemeklerden önce aç karına alınmalıdır. İlacın dozu hastalığın ciddiyetine göre ayarlanır. Maximum seviye 150 mg’dır. Günde 2 ilaçtan fazla alınmamalıdır. İlaca bağımlılığın oluşmaması için sürekli kullanılmaz. Ağrının olduğu zamanlarda kullanılır.  

Dicloflam Ne İçin Kullanılır?

İnsanların günlük yaşantıları içinde çektikleri pek çok rahatsızlıklar, ağrı ve sancılar hekimlerin verdiği ilaçlar ile giderilir veya etkileri minimum seviyeye indirilir. Kronik olmayan günlük geçici ağrılarda Dicloflam kullanır. Özellikle kentleşme ile yoğun iş hayatına maruz kalan bireylerde çeşitli rahatsızlıklar meydana gelir. Meydana gelen bu rahatsızlıkların giderilmesi için Dicloflam kullanılması gerekir.

Yaşı ilerlemiş hastalarda sürekli görülen osteoartrit, ya da toplum içinde bilinen tabiri ile kireçlenmelerde dicloflam kullanılır. Ağrı kesici özelliğinden yararlanılır. Hasta bireylerin ameliyat sonrasındaki ağrılarını dindirmek için Dicloflam kullanılır. Ayrıca eklem ağrılarında, çeşitli sebeplere bağlı kemik ağrılarında ve şekil bozukluklarında kullanılır. Kadınlar regl dönemindeki ağrıları azaltmak için de Dicloflam’a başvurulur. Boyun ve sırt tutulmalarında gerçekleşen ağrının azaltılması için kullanılır. Kas ağrılarının giderilmesinde kas gevşetici olarak kullanılır. Vücutta meydan gelmiş çeşitli iltihapların giderilmesinde, ağrının bastırılması veya doktora gidene kadar acının ertelenmesi için gereken süreyi hastaya tanımak için kullanılır. Ayrıca diş ağrılarına ve iltihabının bastırılmasında da Dicloflam kullanılır. Bel fıtığı ağrılarının giderilmesi için Dicloflam kullanır fakat ilaç kullanımı yeterli değil, aynı zamanda hastanın dinlenmesi gerekir.

Dicloflam Yan Etkileri Nelerdir?

İlaç içinde var olan etken maddeler doğrultusunda, vücuttan vücuda göre değişik gösterebilecek bazı yan etkiler mevcuttur. Yan etkiler bireyin sosyal yaşamını negatif yönde etkileyeceği için hekime danışılmadan ve alerji testi yaptırmadan kesinlikle alınmaması gerekir. Dicloflam’ın bazı yan etkileri mevcuttur. Hasta bunlardan birini kendinde tespit ettiği zaman doktora başvurmalıdır. Dicloflam ilacının bazı yan etkileri şunlardır;

Solunum alıp vermede sorun yaşamak

Boğuluyormuş hissi

Vücudun herhangi bir yerinde ani şişlik belirtisi

Mide rahatsızlıkları (yanması, ekşimesi)

Şiddetli ishal

İştahsızlık ve kusma

Bağırsaklarda gaz oluşması

Göğüs kafesinde nefes alırken batma hissi, en önemli yan etkileri arasında sayılır.

İlacın en sağlıklı şekilde kullanılması için mutlaka doktor önerisiyle almalısınız. Çevredeki insanların tavsiyesiyle, eczanelerden reçetesiz almayınız.

Hastalıklara karşı Dicloflam alınmasında bu tip yan etkiler bulunabilir. Ancak bütün yan etkiler bunlar değildir. Her birey kendini dinlemelidir. Vücudunda meydana gelen herhangi bir değişiklikte doktora başvurmalıdır. Çünkü yan etkiler nesnel değildir. Kişiden kişiye farklılık gösterir. Hastanın bağışıklığı ve alerji durumuna göre yan etkiler farklılık gösterir. Yan etkilerin düzeyi de farklılık gösterir. Bazı hastalarda düşük, bazılarında fazla belirti gösterir. Bu durumda belirti ne olursa olsun doktora başvurulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top