Close

Bebekler İçin Rahatlama Zamanı: Bebeklerde Hıçkırık

 

Araştırmalar gösteriyor ki genelde bebekler beslendikleri zamanların ardından hıçkırıyorlar. Bunun iki adet sebebi bulunuyor. Öncelikle bebeğinizin karnı doymuş olabilir, bir ihtimalle de doyan bebeğinizin midesini genişlediği için diyaframa baskı oluşturabilir. Eğer yeni doğmuş olan bir bebek ise bunun sebebi sindirim sisteminin kusursuz çalıştığı anlamına gelebilir. Kalp gelişerek, akciğer ve diğer organların sinirlerini uyarmasıyla hıçkırma refleksi oluşabilir. Bunların dışında bebeğinizin sindirim sistemi aşırı gelişmemiş bir yapıya sahip olmasından dolayı hıçkırığın oluşmasında başka şeylerde olabilir. Bebeğiniz süt emerken mideye hava girmesinden dolayı mide genişleyerek diyaframa baskı uygulaması. Bebeğin fizyolojik yapısına uymayan emzikler kullanmak da bebekte hıçkırığa sebep olan diğer bir sebep. Bebeğin yemek yerken uygunsuz tutulması da hıçkırık oluşmasında etken olabilir. Bebeğin diyetine uygunsuz yiyecekler eklerseniz de hıçkırık oluşmasına neden olabilirsiniz.

Hıçkıran Bir Bebeğe Ne Yapmalıyız?

Bir hastalığı olmayan bebek için hıçkırmak bebeklerin vücutlarının doğal bir reaksiyon olduğunu unutmamakta fayda var. Hıçkırığı kökten halletmenin tamamen bir yolu yoktur. Ancak en minimuma indirmek için çeşitli öneriler mevcuttur. Emzirilen bir bebek, emzirme işlemi tamamlandıktan sonra dik bir pozisyona getirilerek sırtını yavaş yavaş oyalayarak bebeğinizin rahatlamasını ve hıçkırığın olmadığını görebilirsiniz. Hıçkırsa bile hıçkırık bebeğinizi aşırı rahatsız etmeyecek bir biçimde oluşur. Hıçkırığın oluşmamasını istemiyorsanız bebeğinizi ani ısı değişimlerinde uzak tutmanız gerekir. Sıcaklığın ani değişmesi bebekte hıçkırığa neden olabilir. Bebeğiniz eğer bir anda fazla süt emiyorsa eğer, azar azar ve sık aralıklarla emzirirseniz yine hıçkırığın önüne geçebilirsiniz.

Hıçkırık Esnasında Neler Yapmamız Lazım?

newborn baby in a tender embrace of mother at the window. mother holding a small child in the window

Öncelikle diyaframa uygulanan baskı hıçkırık tepkisinin oluşmasına neden olur. Gaz çıkarılarak diyaframa uygulanan baskı azalacağından dolayı bebeğin hıçkırmasında yardımcı olabilir. Bununla beraber aniden olan hıçkırık tutmalarında bebeği emzirerek hıçkırığı geçirebilirsiniz. Eğer devam ederse birkaç çay kaşığı su vermenizde uygun olabilir.

Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Halk arasında bilinen fakat yanlış olan yöntemleri bilmenizde fayda var. Bebeğe hıçkırdığı zaman limonlu su verilmesi hıçkırığı geçirebilir. Fakat son derece sağlıksız bir durumdur. Limon verilen bir bebekte nefesini tutacağı için diyaframa yapılan baskı engelleneceği için hıçkırık azalarak kesilecektir. Fakat limonun bebeklerde pH değeri vücutlarına uygun olmadığı için sağlıksızdır. Limonu verilen bebek midesinin hassas olmasından dolayı kusma ve ağrı oluşabilir. Bu nedenle limon vermek veya limonlu su vermek kesinlikle tavsiye edilmeyen yöntemlerdendir.

Bebek Hıçkırdığında Korkmalı mısınız?

Bebeklik dönemi bitmiş bireyler için hıçkırık herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir. Fakat bu bebeklerde böyle değildir. Yeni doğmuş olan bebekler bir dakika ile bir saat arasında hıçkırabilirler, bu tamamen doğal bir reflekstir. Doktorunuza ancak 1 saatin geçmesi halinde danışmanız uygun olur. Bebeklerdeki hıçkırma refleksi sizi korkutmamalı. Ancak önleyebilir, azaltabilir ve bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top