Close

Sıcak havalarda hamilelerin dikkat etmesi gerekenler

Hamilelikte sıcak havalara dikkat

Yaz aylarında havaların ne kadar sıcak olabildiğini hepimiz biliriz. Bu sıcak havalar bazen çok fazla da bayıcı olabilmektedir. Özellikle öğle sıcağı oldukça sıkıntılı bir sıcaklıktır. Çünkü güneş ışığı dik bir acıyla direk yeryüzüne vurmaktadır. Ve bu saatlerde havalar oldukça sıcak olabilmektedir. Sıcak havalar özellikle hamile kadınlar için sorun teşkil edebilmektedir. Çünkü yoğun sıcak havalarda hamile kadınların tansiyonu düşebilir ve bu da anne karnındaki bebeğe bir takım zararlar verebilir.

Yoğun sıcaklıkta kalan hamilelerde oluşabilecek sorunlar

Sıcak havalar aslında her insan için bazen risk taşıyabilmektedir. Fakat hamile kadınlarda bu risk oranı biraz daha yüksek olabilmektedir.  Hamile kadınlar gebelik süreçlerinin aslında her döneminde kendilerine yoğun sıcak ve yoğun soğuk havalara karşı korunmalıdırlar. Koruma faktörü içeren güneş kremleri kullanmaları gerekir. Bu yoğun sıcak havalar bazen bebeklerde sakatlık gibi daha büyük sorunlara da sebebiyet verebilmektedir. Sıcak havalarda uzun süre kalan hamile kadınlarda tansiyon yükselmesi veya düşmesi de yaşanabilmektedir. Ve bu da anne karnındaki bebeğe zarar verebilmektedir.

Tansiyona dair problemler yaşanması ile birlikte anne karnındaki bebeğin kanındaki oksijen oranı düşünülmektedir ve bu da hem bebekte hem de annede ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Aynı şekilde uzun süre ve yoğun güneş altında kalmak annede su kaybına da yol açabilir ve bu da aynı şekilde hem annede hem de anne karnındaki bebekte sorunlar yaşanmasına neden olur.

Yoğun sıcaklık annede strese de sebep olabilir ve bu da yine hem annede hem de anne karnındaki bebek için sorun teşkil eder. Güneş altında uzun süre kalan bazı kişilerde güneş lekeleri oluşur ve bu da görüntü ve estetik açısından zaten duygusal olan annelerde sinir ve strese yol açabilmektedir.

Sıcak havalarda hamile kadınların yapması gerekenler

Yoğun sıcak havalarda her insanın dikkat etmesi gereken şeyler vardır fakat hamile kadınların bu konuda diğer insanlara göre biraz daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle uzun süre dışarda ve güneş altında kalacaklar ise koruma faktörü içeren güneş kremleri tercih etmeliler. Güneş kremsiz dışarı çıkmamalıdırlar.

Aşırı tuzlu ve aşırı şekerli içecekler ve yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Bol ve geniş cilde yapışmayan giysiler tercih etmeliler. Gün içerisinde bol bol su tüketmeleri ise oldukça önemlidir. Yoğun sıcaklardan dolayı vücutta su kaybı yaşanacaktır. Ve bu su kaybından kurtulabilmek adına bol bol su içilmesi tavsiye edilir. Gün içerisinde bol bol C vitamini içeren besinler ve içecekler tüketmek de aynı şekilde gereklidir. Gün içinde dışarı çıkılması gerekiyor ise öğle vakitleri dışındaki bir zaman diliminde dışarı çıkılması daha iyi olacaktır. Çünkü öğle saatlerinde güneş ışığı direk olarak yeryüzüne ve dolayısıyla kişilere vurmaktadır. Ve daha fazla yakıcı olabilmektedir. Tamamen güneşten kaçmak da doğru değildir. Çünkü güneş ışığı içerdiği D vitamini sayesinde hem annede hem de anne karnındaki bebekte birçok faydaya yol açmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top