Close

Hamilelikte hangi egzersizler yapılır?

Hamilelik döneminde yapılan spor aktiviteleri, hem doğum sürecini hem de sonrasını yoğun şekilde etkilemektedir. Bu nedenle anne adaylarının bu sürecini mümkün olduğu kadar bilinçli bir şekilde geçirmeleri gerekmektedir.

Pek çok kadın hamilelik sürecini hem bebeğine hem de kendisine zarar vereceği korkusuyla spor yapmadan geçirmektedir. Hâlbuki bu süreçte yapılan uygun egzersizler hem doğumu kolaylaştırmakta hem de bebeğin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Hamileyken yapılabilecek egzersizler

Yürüyüş

Hamileyken yapılabilecek en kolay ve en efektif egzersizlerden başında yürüyüş gelmektedir. Anne adayını zorlamadan, düzenli olarak yapılan yürüyüşler hamilelik sürecinin daha kolay atlatılmasına yardımcı olur ve anne adayının ruh haline de çok iyi gelir.

Hamile pilatesi

Hamilelik döneminde yapılan pilates, özellikle son dönemde anne adaylarının yoğun şekilde tercih ettikleri egzersizler arasında yer almaktadır. Vücudu rahatlatan bu egzersiz; aynı zamanda ruhu arındırmak, sırt ve bel ağrılarını önlemek ve anne adayının bedenini keşfetmesini sağlamak gibi olumlu etkilere sahiptir.

Hamilelikte yüzme

Hamilelik sürecinin özellikle 3 ile 6. ayları arasında yapılması tavsiye edilen yürüyüş ve pilates egzersizlerinin yanı sıra bu süreçte yüzme de önerilmektedir. Anne adayının artan vücut ağırlığını dengelemesi için büyük fayda sağlayan yüzme; su içinde yaralanma ve kaza risklerini de minimum seviyeye indirmektedir. Karada yapılan egzersizlere göre suda yapılan egzersizler anne adayının vücut ısısını daha eşit olarak dağılmaktadır. Buna bağlı olarak da bebeğin vücut ısısında ani ve hızlı ısı değişimi yaşanmasının önüne geçilmektedir.

Hamile yogası

Yogadaki bazı pozisyonları kesinlikle uygulamaması gereken anne adayları, özel yoga dersleri veren deneyimli hocaların eşliğinde yoga yapmalıdır. Yoga sayesinde beden ve nefesle doğru bir bağlantı kurmak ve hem hamilelik hem doğum sürecinde sağlıklı bir vücuda sahip olabilme imkânı sağlanmaktadır.

Hamilelikte nefes egzersizleri

Hamilelikte meydana gelebilecek duruş bozukluklarını gideren ve sırt ağrılarını azaltan solunum egzersizleri; doğum esnasında gerekli olan soluma ve gevşemeyi öğrenme konusunda yardımcı olur. Hem karın hem de kasık bölgelerindeki kasların elastikiyetini ve kuvvetini arttıran bu egzersizler, anne adayını doğum anına hazırlamanın yanı sıra doğumda meydana gelen ağrılar esnasında da nefesin doğru bir şekilde kontrol edilebilme yetisini geliştirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top