Close

Hamilelerin asla yememesi gereken yiyecekler

Hamileler asla bunları yememeli

Hamilelik başından hatta öncesinden doğum sonrasına kadar çok dikkat edilmesi gereken bir dönem. Özellikle dokuz ay boyunca anne adayının yediği içtiği her şeye, kozmetik malzemelerine, uyku düzenine vb birçok şeye daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Tüm bunlara ek olarak bir de anne adayının hiç yememesi gereken gıdalar var. Şimdi bu gıdalara ve neden tüketmemek gerektiğine bir bakalım.

Çiğ yumurta, az pişmiş yumurta

Çiğ yumurta da ve az pişmiş yumurtada salmonella denilen bakteriler hamilelerin bağırsaklarında enfeksiyon oluşumuna sebep olmaktadır. Hamilelerin vücudu daha hassas olduğundan dolayı bu bakteriler ishalli bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar. Salmonella aynı zamanda hamileler için gıda zehirlenmesine de yol açabilmektedir. Hamilelik dönemi boyunca rafadan yumurta sevenler daha dikkatli davranmalı, bu süreç bitene kadar çok pişmiş yumurta tüketmeliler.

Küflü peynir, pastörize edilmemiş peynir

Küflü ya da pastörize edilmemiş peynirler hamilelik sürecinde kesinlikle tüketilmemelidir. Bazı ev yapımı yumuşak peynirlerde, küflü peynirlerde ve pastörize edilmemiş peynirlerde listeria adlı bir bakteri barınmaktadır. Bu bakteri düşüğe, erken doğuma hatta doğum kusurları sebep olmaktadır. Hamilelik süreci boyunca pastörize peynir ve kaşar bolca yenmesi gıdalardan olup tam tersi ise çok tehlikelidir. Ayrıca çiğ sütte de listeria bakterisi barındığından o da tüketilmemelidir.

Karaciğer

Karaciğerde yüksek miktarda A vitamini vardır ve hamilelerin bebeğe zarar vermemek için bu sakatattan uzak durmaları gerekmektedir.

Az pişmiş et, çiğ et

Az pişmiş ve çiğ ette toksoplazma bulunmaktadır. Bu ise düşük ve doğum kusurlarına sebep olduğundan gebelik süresince iyi çözdürülmüş, iyi pişmiş et ürünleri tüketilmelidir.

Cips ve kızartma

Cipsler ve kötü şartlarda kızartılan patateslerin akrilamid denilen kansere neden olan madde içerdiği biliniyor. Bu besin hem anneyi kanser riskiyle bebeği de pek çok kötü durumla karşı karşıya bıraktığından kesinlikle tüketilmemeli.

Kabuklu deniz mahsulleri

Midye, karides, istiridye gibi kabuklular hem salmonella bakterisi taşıyor hem de cıva içeriyorlar. Bu besinlerden uzak durulması gerekiyor.

Bitki çaylarına dikkat

Aloe Vera, kekik, fesleğen, adaçayı ve benzeri ek çok bitki çayı rahim kanamasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden doktora danışılmadan bitki çayı tüketilmemesi gerekiyor.

Soya sosu

Soya sos genetiğiyle oynanmış enzimler içerdiğinden size ve bebeğinize zarar verebilir. Bunu da hayatınızdan çıkarmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top