Close

Gebelik testi için en uygun zaman nedir ve testler ne kadar güvenilirdir?

Adet döneminin beklenen tarihte gerçekleşmemesiyle gebelikten şüphelenen kadınlar, satın aldıkları gebelik testlerini uygularlar. İdrarla yapılan gebelik testinin sonucu pozitif çıkmasıyla en yakın sağlık kurumunda kan testi yaptırılmalıdır. Oysa gebelik ilk olarak kanda sonra idrarda kendisini belli eder.

İdrara uygulanan gebelik testi

Evde uygulanabilen testlerin hemen hemen hepsinin uygulaması birbirine benzemektedir. Test çubuğuna az miktarda idrar damlatılması ile sonuç alınabilmektedir.

Bazı testler daha duyarlı olabilmektedir. Bunlar hCG yani gebelik hormonunun miktarını belirler ve periyodunuzun kendini göstermesinden dört gün evvel ya da hamile kalındıktan yedi gün sonra sonuç verebilir. Testin hassasiyeti paketin üzerinde yer almaktadır. Birimi mIU üzerinden 40 mIU’ya kadar olanlar duyarlılık aralığındadır. Sayı azaldıkça hassasiyeti artmaktadır ve erken sonuç tespitinde bulunabilir.

Her hamilede farklılık gösterse de regl gecikmesinden sonra test yapmakla doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Test sonucunuz negatif olmasına rağmen hala regl olmadıysanız üç gün sonra testi tekrarlayabilirsiniz.

Kan tahlili ile yapılan hamilelik testleri

Kanınızdaki hCG miktarını ölçen testler, idrar ile yapılan testlerden daha hassastırlar ve ovülasyon döneminin ardından 6-8 gün arasında sonuç verebilirler. Bu testler bir sağlık kurumunda yaptırılmalıdır. Döllenmenin gerçekleşmesiyle kandaki hCG hormonu artış göstereceğinden ilk olarak kanda az miktarda görülür. Artışın belli bir seviyeye ulaşmasıyla idrarda da görülebilir duruma gelir. Hamilelikten şüphelenen kadınlar henüz regl gecikmesi yaşamamış dahi olsalar kan testi yaptırarak hamile olup olmadığını öğrenebilir.

Kan tahlilinin verildiği durumda saatin kaç olduğu, açlık-tokluk durumu test sonucunu etkilemez. Bebek beklentisi içinde olan adaylar için bu testler oldukça önem taşımaktadır. Doğru sonuç için regl gecikmesinin beklenmesi uygun olacaktır. Korunmasız yaşanan her cinsel ilişkinin ardından test yaptırmak her zaman gebelik sonucu vermemektedir.

Hamilelik sonucu için hCG değeri

Hamilelik sonucu için kan testinde hCG en az 20’yi göstermelidir. Eğer sonuç 0-20 arasındaysa sonuç kesinlik taşımayacağından 1-2 gün sonra test yinelenmelidir. Bu yüzden testin yapıldığı dönem önemlidir. Adet döneminin gecikmesinden sonra yapılan kan ve idrar testleri daha doğru sonuçlar vermektedir. Çünkü ovulasyon sürecinin ardından belli bir süre geçmiş ve hamilelik söz konusuysa hCG kanda ve idrarda kendini gösterir duruma gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top