Close

Evde Yapılan Gebelik Testleri

Hamilelik kimi zaman planlı kimi zaman ise sürpriz bir biçimde yaşanır.Hamile olduğunuzdan şüpheleniyor ve hamile olup olmadığınızı kesin olarak öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız evde yapılan bazı uygulamaları da hastaneye gidene kadar deneyebilirsiniz. Bunu net olarak öğrenebilmenin en doğru yolu hiç şüphesiz kan ve idrar tahlilidir. Ancak bu tahlilleri yaptırana kadar merakınızı gidermek adına evde kendiniz birtakım testler yapabilirsiniz.

Evde Kendiniz Yapabileceğiniz Gebelik Testleri:

  1. Eczaneden Alınan Gebelik Testi: Kendi imkanlarıyla test yapıp hamile olup olmadığını öğrenmek isteyen kadınların en çok başvurduğu yöntemdir. Eczaneden alınan çubuk şeklindeki bu test araçları, üzerinde bulunan minik pencereye, yapmış olduğunuz idrarınızı damlatmanızla çalışır. Minik pencerede ilk önce bir çizgi vardır, siz idrarınızı oraya sürünce eğer hamile iseniz o çizginin yanında bir çizgi daha oluşur. Bu çift çizgi size hamileliğinizi müjdeler.
  2. Evde Şeker İle Yapılan Hamilelik Testi: Bir kaba önce bir yemek kaşığı şeker koyun. Başka bir kaba da, yapmış olduğunuz idrarınızı dökün. Daha sonra idrarınızla şekeri birleştirin. Eğer şeker idrarınıza karışıyorsa bu hamile değilsiniz demektir. Şeker idrarınızın içinde karışmadan sabit şekilde duruyorsa, tebrikler hamilesiniz. 
  3. Evde Çamaşır Suyu İle Yapılan Hamilelik Testi: İdrarınızı plastik bir kaba koyun, ardından bir kapak çamaşır suyunu içine ekleyin. Şayet karışım köpürüyor ise evet hamilesiniz, karışım köpürmeden aynen duruyor ise sonuç negatif demektir.
  1. Evde İdrar Bekletme İle Yapılan Hamilelik Testi: Bir kaba idrarınızı koyun ve hiç ellemeden tam 1 gün boyunca bekletin. 1 günün sonunda kaptaki idrarınız aynı şekilde duruyor ise bu hamile olabileceğiniz anlamına gelirken, idrarınızın üzerinde oluşan ince bir tabaka var ise bu da durumun negatif olduğunu gösterir.
  2. Evde Diş Macunu İle Yapılan Hamilelik Testi: Bunun için ihtiyacınız olan tek şey diş macunudur. Bir kaba ufak bir parça diş macunu sıkın ve sonra üzerine idrarınızı dökün. Bir süre bekledikten sonra macunun renk değiştirerek köpüklendiğini görürseniz hamile olabilirsiniz.
  3. Evde Sabun İle Yapılan Gebelik Testi: Bir parça sabun alın ve bir kaba koyun. Üzerine idrarınızı ekleyip bekleyin. Sabun idrarınızla birlikte köpürme gösteriyorsa sonuç pozitif olabilir. Sabunda herhangi bir hareketlenme yoksa büyük ihtimal ile sonuç olumsuzdur. 
  4. Evde Kabartma Tozu ve Soda İle Yapılan Hamilelik Testi: Bir kaba önce kabartma tozu konulur, ardından idrar eklenir. Son olarak yarım çay bardağı kadar soda da kaba konulup beklenir. Bu karışım sonucu kabın içinde hareketlenme oluyorsa ve bu hareketlenmeyle köpükler oluşuyorsa sonuç pozitif, oluşmuyorsa negatiftir.
  1. Evde Sirke İle Gebelik Testi: Her derde deva olan sirke hamilelik konusundaki merakınızı gidermek için de size yardımcı olabilir. Bunun için öncelikle bir kaba 1 çay bardağı sirke koyun ve ardından idrarınızı sirkeye ekleyin. Sonuç pozitif ise sirke bu etkileşim ile birlikte renk değiştirecektir. Renk değişimi olmazsa sonuç negatiftir.

Ancak unutmamalısınız ki saydığımız bu yöntemlerin hiçbiri sizi yüzde yüz bir sonuca ulaştırmaz. Hamilelik şüpheniz olduğunda hemen bir doktora gidip istenilen kan ve idrar tetkiklerini yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top