Close

Elde Karıncalanma Neden Olur?

Elde karıncalanma zaman zaman yaşanan bir sorundur. Karıncalanma hissi sizi korkutuyor olabilir. Sebebini çoğu kez stres veya yük kaldırmak olarak tanımlıyor olsanız da bu durum ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunun habercisi olabilir. Karıncalanma sadece bir kez yaşanmış olsa bile mutlaka uzman bir doktor tavsiyesine başvurulmalıdır. Eldeki karıncalanma size başka sorunların sinyali veriyor olabilir. Elde karıncalanma olmasında başlıca sebepler şu şekilde sıralanabilir:

 • Vücutta bulunan bazı vitamin ve minerallerin eksikliği sebebiyle eller ve ayaklarda karıncalanma hissi oluşabilir. Son yıllarda sofralara giren birçok gıda aslında ihtiyacınız olan besinlerden sizi uzaklaştırır. Düzensiz beslenmek ve hareketsiz kalmak vücutta alışık olmadığı durumlara karşı bazı tepkilere yol açabilir. Vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteğiyle birçok sağlık sorunun önüne geçebilirsiniz.
 • Ellerinde karıncalanma hissi yaşayan kişiler kronik bir rahatsızlık yaşıyor olabilirler. Bunlardan en bilinenleri böbrek ve karaciğer hastalıklarıdır. Vücuttaki organların hasarlanması  ellerde karıncalanma hissiyle kendini belli edebilir.
 • Kişilerde bulunan bazı damar hastalıkları ellerde, kolda, ayaklarda veya bacaklarda bazen karıncalanma hissine sebep verebilir.
 • Bazı kanser türlerinde his kaybı yüzünden ellerde karıncalanma yaşanabilir. Hücreler büyük bir savaş halinde olduğu için vücudun tümünü etkileyen bir durum söz konusudur. Bu sebeple kanser hastalığı sebebi ile elde karıncalanma görülmesi mümkün olabilir.
 • Kişilerde bazen iç salgı bezlerinde veya hormonlarda sorunlar yaşanabilir. Bu sorunların habercisi olarak vücutta el veya ayaklarda karıncalanmalar ortaya çıkarabilir.
 • Vücut B12 ve B6 vitaminlerinin eksikliğini çektiği zamanlar da ellerde karıncalanma yaşanabilir.
 • Kişiler alkol kullanımını fazlalaştırdığı zamanlarda bu durum vücutta birçok sorunu beraberinde getirir. Hemen her hücreyi etkisi altına alan alkol yüzünden ellerde karıncalanma yaşanabilir.
 • Kişilerde romatizmal hastalıklardan kaynaklanan bir durum olduğu zamanlarda genellikle ellerde uyuşma gözlemlenmesi olası bir durum haline gelebilir.
 • Sinir sisteminde yaşanan bir hasar veya yaşanan bir kaza sonun da ellerde karıncalanma hissedilebilir. 
 • Bazı hastalıklarda ellerdeki karıncalanmanın habercisi olabilir. En bilinen hastalıkların başında gelen raynaud hastalığıdır. Eller veya parmaklarda karıncalanma hissine yol açmaktadır. Düzenli takip edilerek ihmal edilmemelidir. İlk aşamalarında tespit edilen hastalık ilerleyen dönemlerde daha büyük sorunlara sebebiyet vermemesi erken teşhis önemlidir.
 • Metabolizma kaynaklı bazı hastalıklar eller, parmaklar, kol, bacak veya ayaklarda uyuşmalara veya karıncalanmalara sebep olabilir. 

Tüm bu belirtilerin dışında daha farklı bir rahatsızlığınız varsa da bu el karıncalanmasına sebep olabilir. El karıncalanmasının sebebinin tam teşhis edilmesi için mutlaka zaman kaybetmeden uzman bir doktor tarafından muayene olunmalıdır. Yapılacak incelemeler sonucunda kişide herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı erken teşhis edilebileceği için daha sağlıklı bir durum olduğu unutulmamalıdır. Karıncalanma için bilinçsizce ilaç veya krem türü ürünler kullanılmamalıdır. Sorunun daha büyük boyutlara ulaşmaması adına mutlaka tedbirler alınmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top