Close

Muhteşem Bir Kır Çiçeği Ekinezya ve Çayı

Anavatanı amerika olan ekinezya bitkisi kendine özgü güzellikte bir kır çiçeğidir. Bu bitkinin kökleri ve yaprakları insanların rahatsızlıklarını giderici amaçlar için kullanılır. Bu bitki sulu olmayan kurak arazilerde çok kolay bir şekilde yetişir. Eski zamanlarda yılan sokmalarında da kullanılmıştır. Günümüzdeki araştırmalara göre çoğu şeye yararının olduğu bilim insanlarınca ortaya atılır. Modern tıbbın katkılarıyla bu bitkinin en önemli özelliklerinden biri soğuk algınlığına karşı koruma sağlamasıdır. Özellikle çayı çok popülerdir. Ayrıca merhem yapımında, şuruplarda ve ilaçlarda, bunların içeriklerinde kullanılan bir bitkidir. Ekinezyanın bitkisinde bakterilere, mikroplar ve virüslere karşı oldukça etkili mineraller, vitaminler vardır. İçerisinde antioksidanlar olduğu da bilinir. Peki içerisindeki bu vitaminler, mineraller nelerdir? Bu mineraller; magnezyum, sodyum, protein, demir, asitler (yağ), kalsiyum; vitaminler ise A vitamini, B2 vitamini, C vitamini ve E vitamindir.

Ekinezya Çayının Faydaları Nelerdir?

Ekinezya çayı, çeşitli hastalıklara, enfeksiyonlara ve sağlık sorunlarına iyi gelir. Tüm dünyada ekinezya çayı yaygın şekilde kullanılır. Faydaları saymakla bitmeyen ekinezya çayının bazı faydaları şöyledir;

 • Hazımsızlığa iyi gelir.
 • Düzenli bi şekilde ekinezya çayını içen kişileri araştıran bir grup ekinezya çayının gribin önlenmesinde çok etkili hal aldığını gözlemlemişlerdir. Grip olma ihtimalini yüzde 55 oranında azaltabileceği ve hastalık sürecini 1 ila 5 güne kadar azaltabileceği araştırmalar dahilindedir.
 • Ekinezya çayı içmek veya ekinezya bitki takviyesi almak, kan şekerinizi kontrol etmenize, kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. 
 • İçerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde bu çayı içmeniz veya bir ekinezya bitki takviyesi almanız vücudunuzdaki sağlıklı hücrelerin gelişmesini sağlar. 
 • Ekinezya çayı kansere de iyi gelir. Çeşitli kanser türleri için tedavi arayan kişilerin iyi bir dostudur ve yardımcısıdır. Kanser tedavilerinde bağışıklık çok düşebilir. Ve kemoterapi olan kişilerin sağlıklı hücreleri yok olur. Bu yüzden ekinezya çayı içmek bazı olumsuzlukların önüne geçer. En çok da meme kanserini önlemede kullanılır.
 • Ekinezya çayı ve bitkisi vücudunuza ve beyninize de etki eder. Anksiyete sorunu olan kişilerin yaşadığı korkularını, reflekslerini, fiziksel etkilerini sınırlayabilir. Böylece ekinezya çayı kendinizi daha sakin hissetmenize yardım edecektir. Ekinezya çayı, endişeli olan kişiler için ve bunlarla savaşanlar için harikulade bir içecektir.
 • Anksiyete atakları olan kişilerin genelde tansiyonu yükselir. Ekinezya çayı ise içerisinde bulunan mineraller sayesinde kan basıncını kontrol etmede birebirdir.
 • İltihaplanmaya iyi gelir. İltihaplanmayla ilgili sorunların iyileşmesine ve rahatlamasına yardımcı olur. 
 • Vajinal enfeksiyonları tedavi edici özelliği de vardır.
 • Sindirim sistemini düzene sokar.
 • Ağız kokusunu önler.
 • Uykusuzluk problemlerine iyi gelir.

Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir?

Ekinezya çayı yapmanız oldukça kolay bir işlemdir. Ekinezyanın kurutulmuş yaprakları ve kökleri her aktarda bulunabilir. Aktardan ekinezya bitkisini alın. 2 bardak suyu kaynatın. Kaynamış suya 2.5 çay kaşığı kurutulmuş ekinezya yapraklarını dökün. Ve 3 dakika kadar bekleyin. Sonra çayı dinlendirin. Ardından içine bağışıklığı güçlendirici bal ekleyebilirsiniz. Afiyetle içiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top