Close

B12 vitamini eksikliği düşüğe yol açabilir

b12-vitamini-eksikligi-ve-gebelik

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu belli başlı vitaminler var ve bu vitaminlerin eksikliği halinde sağlığımızla ilgili pek çok sorun baş gösterebiliyor. B12’de bunlardan biri. Özellikle hamilelik döneminde anne adaylarının vitamin kontrollerinin yapılması gerekiyor çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu bu vitaminin gereken miktarı karşılanmadığında hamilelikte düşüğe sebebiyet verebiliyor.

B12 vitaminin önemi

B12 vitamini vücutta sinir hücrelerinde, kandaki alyuvarlarda, vücudun gerek duyduğu enerjide, beynin hafıza bölgesinde ve birçok yerde rol oynayan mühim bir vitamindir. Vücut ihtiyaç duyduğu kadar B12 vitamini üretemediğinde gıdalarla yahut ilaçlarla takviye sağlanmalıdır. Çünkü eksikliği halinde yorgunluk, hafızada hatırlama sorunları, psikolojik bunalım gibi olumsuzluklar meydana getirmesinin yanında, hamilelerde yüksek oranda düşük riski yaratabilir.

B12 vitamini eksikliği durumunda hamileler ne yapmalı

Hamilelik sürecinde B12 vitaminin eksikliğinden şüpheleniliyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir. Gereken tetkikler neticesinde B12 vitamini eksikliği kesin olarak saptandıktan sonra, eksikliğin boyutuna göre doktor takviye ilaç verebilir. Ancak hamilelerde ilaç kullanımı mümkün mertebe minimal boyutta olması gerektiğinden, ilk etapta vücudun bu vitamin eksikliğini besinlerden sağlamaya çalışmak daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Hayvansal gıdalar yüksek miktarda B12 içerir

Hayvansal gıda denildiğinde ilk akla gelenlerden et, süt, yumurtadır. Bu gıdaların her biri B12 vitamini bakımından son derece zengin besin kaynaklarıdır. Yoğurt da tıpkı süt gibi B12 vitamini barındırır ancak hamilelerin marketlerde satılan hazır yoğurtları tüketmesi tavsiye edilmez. Mümkünse evde yapılmış yoğurt tercih edilmesi anne adayının sağlığı için daha iyi olacaktır.

Ayrıca balıklarda da yüksek miktarda B12 vitamini bulunur ancak hamilelerin balık tüketiminde ekstra özenli davranmaları gerekir. Artık denizlerin çoğunun kirli olması sebebiyle balıkların içerisinde insan vücuduna zararlı olabilecek ağır metaller bulunabiliyor. Bu nedenle hamilelerin bu vitamini diğer besinlerden almalarında yarar vardır.

Tüm beslenme programına karşın hala B12 eksikliği yaşanıyorsa doktorunuzun vereceği takviyelerle eksiklik giderilmelidir. Böylelikle vitaminlerin eksikliğinin yaratacağı düşük riski ortadan kaldırılmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top