Close

Baby Shower partisi ve kutlama önerileri

baby-shower-nedir-ve-nasil-kutlanir

Sancılı aylar geçti ve doğuma çok kısa bir süre kaldı. Ne heyecanlı bir bekleyiş ama! Bir parti düzenleyip hem beklenen bebeği kutlayalım hem de anne adayını destekleyelim diyorsanız, baby shower partisi tam size göre. Amerika’da ortaya çıkıp bir gelenek haline gelmiş bu kutlama, artık, Türkiye’de dâhil, pek çok ülkede popüler hale geldi. Peki, baby shower nedir ve çeşitli kutlama önerileri nelerdir?

Baby Shower nedir?

Baby shower, doğum yapmasına kısa süre kalmış anneler için düzenlenen bir kutlama organizasyonudur. Aslında bu organizasyon, yüzyıllardan beri farklı şekillerde süre gelmektedir. Günümüzde ise çoğu yerde bir gelenek haline gelmiştir. Bu geleneğin ismi ve kutlanışı kültürler arasında farklılık gösterebilir. Örneğin, başlarda bazı kültürler sadece ilk bebeği kadınlara özel bir parti ile kutlarken,  bu gelenek bazı kültürlerde değişmiş ve kısıtlamalar kalkmıştır. Zamanla bu geleneğe baba adayları da dâhil olmuştur. Hatta Britanya’da baba adaylarının, arkadaşlarıyla buluşarak birkaç içki eşliğinde bebeğin doğumunu kutlamasına “wetting the baby’s head“ denmektedir.

Baby Shower nasıl yapılır?

Günümüzde, genellikle bir parti teması seçilir ve bu temaya uygun olarak da mekân, oyun çeşitleri gibi konular düşünülerek organizasyon düzenlenir. Baby Shower partisi, beklenen bebeği kutlarken stresli anne adayına da maddi ve manevi destek sağlamış olur. Belirlenen günde konuklar bir araya gelir ve anne adayına çeşitli hediyeler sunarlar. İngilizcede de “showering”, anneyi hediye yağmuruna tutmak anlamında kullanılmıştır.

Çeşitli Baby Shower Kutlama Önerileri

İlk olarak, zamanla pek çok kişinin tercih etmeye başladığı baby shower organizasyon şirketleri tercih edilebilir. Bu şirketler, sizin için tema, mekân, davetli listesi ve aktiviteler ayarlayarak sizi birçok işten kurtarır. Bu yüzden de meşgul kişilerin tercih sebebidir. Bunun dışında, baby shower partisi anne adayının ailesi veya yakınları tarafından arzu edildiği gibi ayarlanabilir. Zengin yemek çeşitleri ile evde kutlanması mümkünken, ayarlanan bir kafede ya da restoranda arkadaşlar ile fotoğraf çekinerek ve çeşitli oyunlar oynanarak da kutlanması mümkündür. Bunun yanı sıra, anne adayı partiyi kendi düzenlemek de isteyebilir. Kendini nasıl hissediyorsa, ona göre uygun bir tarih belirler. Genellikle, doğuma 1-2 ay kala tercih edilir. Daha sonra gecikmeden davetiyeler gönderir. Aday isteğine göre temalı ya da temasız bir parti organize eder. Baby shower partisi için en önemli öneri, belki de, başta anne adayının sonra konukların rahat edeceği sıcak ve hoş bir ortam seçilmesidir. Bu sıcak ortamda aday sevdikleriyle bir araya gelir ve onların destekleriyle kendini iyi hisseder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top