Close

Hamilelikte Rahim Ağrısının Sebepleri

Pregnant woman having belly ache and cramps , spasms

Hamile kadınlarda rahim ağrısı sık sık görülebilir. Sadece rahim ağrısı değil, kuyruk sokumu kemiği ağrısı, bel ve sırt ağrısı da bu dönemlerde anne adaylarında sık sık ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda telaş yapmamalısınız. Bu ağrılar hamilelik dönemlerinde gayet normaldir. Eğer ağrılarla birlikte farklı ve zararlı semptomlar seyretmiyor ise kasık ve rahim ağrıları, sırt ağrıları gebe kadınlarda sık sık görülen olağan durumlardır. Anne adayları gebelik dönemlerinin farklı zamanlarında; sırt, bel, kasık ve rahim ağrısı yaşayabilirler. Gebelik dönemlerinde eklemlerin su tutup gevşemesi ve bebeğin uyguladığı basınç dolayısıyla bu ağrılar zaman zaman görülebilir. Tüm bu ağrılarda anne adaylarının telaş yapmamaları ve sakinliklerini korumaları önerilir çünkü bu durum gayet normaldir.

Gebelik Döneminde Rahim Ağrısı Ne Zaman Olur?

Hamilelik dönemlerinde birçok anne adayı, gebeliklerinin 6 ila 8. haftalarında rahim ağrısı yaşarlar. Hamileliğin ilk dönemlerinde görülebilen ve son dönemlerinde de bebeğin artık iyice büyümesinden kaynaklı olarak görülebilen rahim ağrıları hemen hemen her anne adayında gözlemlenen bir durumdur. Her anne adayında gebelik durumu ve bebeğin gelişimi farklı şekilde seyredeceğinden rahim ağrısının görüldüğü dönem aralıkları da değişebilir; kimi kadınlarda gebeliğin üçüncü ayı gözlemlenen rahim ağrıları kimi kadınlarda yirmi sekizinci haftalarda gözlenir.

İlk kez anne olmaya hazırlanan kadınlar yaşadıkları bu ilk hamileliklerinde rahim ağrıları nedeniyle oldukça endişelenirler. Rahim ağrıları ilk gebeliklerde daha erken aylarda başlayıp çok daha fazla hissedilebilir. Gebeliğin son dönemlerinde de bebeğin büyümesi ve karnın iyice şişmesine bağlı olarak rahim ağrıları ve kasılmaları tekrar görülebilir.

Gebelikte Görülen Rahim Ağrıları Doğum Belirtisi Mi?

Hamilelik dönemlerinin ilk ve orta aylarında görülebilen rahim ağrıları oldukça normaldir. Kasların kasılıp gevşemesi ve su tutması ile bu ağrılar seyreder ve hemen hemen her anne adayında görülür. Ancak hamileliğin son haftalarında gerçekleşen şiddetli rahim ağrıları bazı durumlarda doğum olacağının habercisi olabilir. Bu durum 36. haftayı geçmiş anne adaylarında görülebilir. Fakat bilinmelidir ki rahim ağrıları rahmi tutan kasların gerilmesi ve gerginleşmesiyle meydana gelen ağrılardır. 

Özellikle gebelik dönemlerinde anne adaylarının ani hareketler yapması sonucu bu ağrılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle gebelik dönemlerinde anne adayları ani hareketlerden, uzun süre ayakta kalmaktan, sert zeminlere oturmaktan kaçınmalıdırlar.

Anne adaylarının rahim ağrısı yaşarken dikkat etmeleri gereken bazı durumlar vardır. Eğer aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız muhakkak doktorunuza başvurmalısınız:

  • Hamilelik dönemlerinde meydana gelen rahim ağrıları eğer kanama ya da kokulu akıntılarla birlikte görülüyorsa anne adaylarının doktorlarına görünmeleri gerekir.
  • Rahim ağrıları bu semptomlarla birlikte görüldüğü zaman bu durum idrar yolları enfeksiyonundan kaynaklı olabilir ve enfeksiyonlar düşük tehlikesi yaratacak kadar ciddi sonuçlara yol açabilir. 
  • Bu nedenle şiddetli ve kanama ya da akıntı ile birlikte görülen rahim ağrılarında doktorunuza başvurmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top